Deň adopcie korytnačiek - 27. november

Deň adopcie korytnačiek – 27. november

27. novembra svet poukazuje na podporu adopcie korytnačiek – jedných z najpôsobivejších tvorov na našej planéte. Tento výnimočný deň získal svoj význam vďaka Christine Shaw, ktorej článok na blogu viedol k vytvoreniu tejto iniciatívy. Narozdiel od Svetového dňa korytnačiek, ktorý si pripomíname 23. mája, Deň adopcie korytnačiek (alebo v anglickom originále Turtle Adoption Day) vyniká svojou jedinečnosťou: jeho zameranie priamo poukazuje na adopciu týchto nádherných tvorov.

 

Korytnačky si ich pomalým a špecifickým spôsobom života a jedinečným vzhľadom vďaka pancieru získali srdcia miliónov ľudí po celom svete. Ich výnimočnosť nie je len v ich výzore, ale aj v ich dôležitej úlohe v ekosystémoch našej planéty. Svetový deň korytnačiek nám pripomína dôležitosť chrániť tieto živé poklady a mať k nim ohľaduplný prístup. Deň adopcie korytnačiek zdôrazňuje možnosť prijatia aktívnej úlohy v zachraňovaní a starostlivosti o tieto zraniteľné tvory, pričom poukazuje na druhy, ktoré sa prirodzene vyskytujú v oblasti nášho bydliska. Na území Slovenska je našou pôvodnou korytnačkou korytnačka močiarna.

 

Chovať doma korytnačku si vyžaduje značnú zdatnosť a znalosti ohľadom konkrétneho vybraného druhu. Starostlivosť o takéto zviera je omnoho náročnejšia, než si veľa začínajúcich chovateľov uvedomuje. Veľa druhov korytnačiek je dlhovekých a dokážu prežiť desiatky rokov až dokonca viac ako jedno celé storočie. Zároveň niektoré korytnačky dosahujú úctyhodné rozmery.

 

Pri zaobstarávaní si akéhokoľvek zvieraťa treba zvážiť svoje možnosti a schopnosti.
Ak Vám Váš životný štýl či iné dôvody neumožňujú chovať korytnačku, aj keď by ste ju chceli a predsa len by ste radi nejakým spôsobom tieto zaujímavé živočíchy adoptovali, v Malkia Parku sa môžete stať hrdými adoptívnymi rodičmi našich korytnačích zverencov.

 

Sonic (*2008) a Speedy (*2002) sú v Malkia Parku najväčšími korytnačími obyvateľmi. Sú to zástupci druhu korytnačka ostrohatá a obývajú spoločný výbeh so surikatami vlnkavými v expozícii veľkej opičiarne. Voči surikatám nepreukazujú žiadne známky agresivity a v kľude si spoločne nažívajú. Dokonca niekedy môžete vidieť, že surikaty týmto obrovským korytnačkám vylezú na pancier a nechajú sa týmto spôsobom voziť. Ošetrovateľov tieto korytnačky rady vo výbehu doslova prenasledujú. Aj keď sa javia byť pomalé a neškodné, dokážu vyvinúť veľmi veľkú silu a pomerne veľkú rýchlosť na krátku vzdialenosť.

 

Ginger je omnoho mladším a menším zástupcom rovnakého druhu. Veľkosť tejto korytnačky ostrohatej sa dá ešte porovnať s dlaňou dospelého muža.

 

Nelka je korytnačka leopardia. Tento druh je špecifický svojim žltým sfarbením s čiernymi znakmi v mladom veku. Časom tieto korytnačky získavajú hnedastú až šedú farbu. Nelka je veľmi vnímavá a aktívna. Na zmenu prostredia reaguje prehliadkou celého priestoru, ktorý si zmapuje.

 

Korytnačka stepnú, zvanú aj štvrprstú, voláme Žofia. Žofia je nekontaktná a má rada svoj pokoj. Keď ju niekto vyruší, zastrčí si hlavu do panciera. Vo výbehoch si rada nájde svoje pokojné miesto, na ktoré sa vracia. Veľkostne je to momentálne naša najmenšia korytnačka.

 

Kleopatra sa narodila v roku 2015. Je to korytnačka zelenkastá. Je nekonfliktná a mierumilovná aj k menším korytnačkám. Na ošetrovateľov býva zvedavá, ale pozornosť vyslovene nevyhľadáva. Rada sa zahrabáva do kopy sena.

 


Momentálne jediným zástupcom vodných korytnačiek je naša kajmanka dravá Jessica. Počas teplých dní ju môžete vidieť hneď na začiatku parku, kde má svoje malé súkromné jazierko. Zimuje v akváriu vo vyhrievaných priestoroch malej opičiarne. Rada si pochutnáva na kúskoch hovädzieho mäska.

 

Adopcia akéhokoľvek druhu zvieraťa v Malkia Parku znamená prispieť určitou sumou na konkrétneho jedinca. Tento príspevok síce nepokrýva náklady na chov daného zvieraťa, ale ukazuje nám, že naša snaha má zmysel, ktorý je vnímaný aj širokou verejnosťou a povzbudzuje nás k ďalším výkonom. Adopčný príspevok nám pomáha v starostlivosti o zviera, v poskytovaní mu čo najlepších životných podmienok – vnútorných vykurovaných priestorov, vonkajších členitých výbehov, rozmanitej a kvalitnej potravy, dennej starostlivosti, potrebnej veterinárnej liečby, a pod. Táto forma adopcie umožňuje každému jednotlivcovi stať sa súčasťou niečoho veľkého 🙂

 

Zároveň každý rok si v Malkia Parku snažíme uctiť našich adoptívnych rodičov nielen drobnými pozornosťami, ale taktiež aj peknými zážitkami, napríklad vo forme Dňa adoptívnych rodičov. Toto súkromné podujatie ukazuje našim adoptívnym rodičom, že ich podporili (a to nielen tej finančnej) si veľmi ceníme.

 

Adopcia korytnačky je niečo viac než len podpora jedného konkrétneho tvora. Je to gesto lásky, starostlivosti a záväzku voči prírode, ktoré pretrváva cez generácie. Nech Deň adopcie korytnačiek nám všetkým pripomenie našu spoločnú zodpovednosť za ochranu nášho prírodného dedičstva.