Deň adopcie korytnačiek - 27. november

Deň adopcie korytnačiek – 27. november

27. novembra svet poukazuje na podporu adopcie korytnačiek – jedných z najpôsobivejších tvorov na našej planéte.

Tento výnimočný deň získal svoj význam vďaka Christine Shaw, ktorej článok na blogu viedol k vytvoreniu tejto iniciatívy.  

Na rozdiel od Svetového dňa korytnačiek, ktorý si pripomíname 23. mája, Deň adopcie korytnačiek, alebo v anglickom origináli Turtle Adoption Day , vyniká svojou jedinečnosťou: jeho zameranie priamo poukazuje na adopciu týchto nádherných tvorov.

Korytnačky si ich pomalým a špecifickým spôsobom života a jedinečným vzhľadom vďaka pancieru získali srdcia miliónov ľudí po celom svete.

Ich výnimočnosť nie je len v ich výzore, ale aj v ich dôležitej úlohe v rámci zložitého fungovania ekosystémov.  

Chovať doma korytnačku si vyžaduje značné znalosti ohľadom konkrétneho vybraného druhu. Starostlivosť o takéto zviera je omnoho náročnejšia, než si veľa začínajúcich chovateľov uvedomuje. Veľa druhov korytnačiek je dlhovekých a dokážu prežiť desiatky rokov až dokonca viac ako jedno celé storočie. Zároveň niektoré korytnačky dosahujú úctyhodné rozmery.

Pri zaobstarávaní si akéhokoľvek zvieraťa treba zvážiť svoje možnosti a schopnosti.
Ak Vám Váš životný štýl či iné dôvody neumožňujú chovať korytnačku, aj keď by ste ju chceli a predsa len by ste radi nejakým spôsobom tieto zaujímavé živočíchy adoptovali, v Malkia Parku sa môžete stať hrdými adoptívnymi rodičmi našich korytnačích zverencov.

Sonic (*2008) a Speedy (*2002) sú v Malkia Parku najväčšími korytnačími obyvateľmi. Sú to korytnačky ostrohaté a obývajú spoločný výbeh so surikatami vlnkavými.


Voči surikatám nepreukazujú žiadne známky agresivity a v kľude si spoločne nažívajú. Dokonca niekedy môžete vidieť, že surikaty týmto obrovským korytnačkám vylezú na pancier a nechajú sa týmto spôsobom voziť. Ošetrovateľov tieto korytnačky rady vo výbehu doslova prenasledujú. Aj keď sa javia byť pomalé a neškodné, dokážu vyvinúť veľmi veľkú silu a pomerne veľkú rýchlosť na krátku vzdialenosť.

Ginger je omnoho mladším a menším zástupcom rovnakého druhu. Veľkosť tejto korytnačky ostrohatej sa dá ešte porovnať s dlaňou dospelého muža.

Nelka je korytnačka leopardia. Tento druh je špecifický svojim žltým sfarbením s čiernymi znakmi v mladom veku. Časom tieto korytnačky získavajú hnedastú až šedú farbu. Nelka je veľmi vnímavá a aktívna. Na zmenu prostredia reaguje prehliadkou celého priestoru, ktorý si zmapuje.

Korytnačka stepnú, zvanú aj štvrprstú, voláme Žofia. Žofia je nekontaktná a má rada svoj pokoj. Keď ju niekto vyruší, zastrčí si hlavu do panciera. Vo výbehoch si rada nájde svoje pokojné miesto, na ktoré sa vracia. Veľkostne je to momentálne naša najmenšia korytnačka.

Kleopatra sa vyliahla v roku 2015. Je to korytnačka zelenkastá. Je nekonfliktná a mierumilovná aj k menším korytnačkám. Na ošetrovateľov býva zvedavá, ale pozornosť vyslovene nevyhľadáva. Rada sa zahrabáva do kopy sena.

Momentálne jediným zástupcom vodných korytnačiek je naša kajmanka dravá Jessica. Počas teplých dní ju môžete vidieť hneď na začiatku parku, kde má svoje malé súkromné jazierko. Zimuje v akváriu vo vyhrievaných priestoroch v zázemí – v zime ju teda v parku neuvidíte. Rada si pochutnáva na kúskoch hovädzieho mäska.

Adopcia akéhokoľvek druhu zvieraťa v Malkia Parku znamená prispieť určitou sumou na konkrétneho jedinca. 


Tento príspevok síce nepokrýva celé náklady na chov daného zvieraťa, ale ukazuje, že naša snaha o vytvorenie čo najlepšieho domova pre našich zverencov má zmysel, ktorý je vnímaný aj širokou verejnosťou a povzbudzuje nás, aby sme v tejto snahe pokračovali aj naďalej.

Adopčný príspevok nám pomáha v starostlivosti o zvieratko – v zabezpečovaní čo najlepších životných podmienok – napríklad vnútorných vykurovaných priestorov, vonkajších členitých výbehov, rozmanitej a kvalitnej potravy, dennej opatery, potrebnej veterinárnej starostlivosti,…

Deň adopcie korytnačiek zdôrazňuje možnosť prijatia aktívnej úlohy v zachraňovaní a starostlivosti o tieto zraniteľné tvory, pričom poukazuje aj na druhy, ktoré sa prirodzene vyskytujú v našej krajine. Na území Slovenska je našou pôvodnou korytnačkou korytnačka močiarna – je to chránený živočích a je to jediný pôvodný druh korytnačky na našom území.

Projekt ochrany korytnačky močiarnej má za cieľ zabezpečiť jej prežitie a dosiahnuť zvýšenie populácie pomocou praktickej starostlivosti o prirodzené biotopy jej výskytu.

Ak ste fanúšikom týchto úžasných zvierat prispejte na ich záchranu . Ak nemáte dostatok prostriedkov, venujte 2% z Vašich daní  – napríklad na fungovanie združenia BROZ, ktoré sa zaoberá záchranou rôznych rastlinných aj živočíšnych druhov a prirodzených biotopov na území Slovenska.

Nemýľme si však našu pôvodnú korytnačku močiarnu s inváznym druhom korytnačiek – s korytnačkou písmenkovou.

Ako ich rozlíšime? Pozrite si s nami zaujímavé video: link na FB BROZ o.z..

Adopcia korytnačky je niečo viac než len podpora jedného konkrétneho tvora. Je to gesto lásky, starostlivosti a záväzku voči prírode.

Nech nám všetkým Deň adopcie korytnačiek pripomenie spoločnú zodpovednosť za ochranu nášho prírodného dedičstva.

V mene korytnačiek Vám ďakujeme za podporu 🙂 .