Medzinárodný deň práv zvierat - 10. december

Medzinárodný deň práv zvierat – 10. december

Medzinárodný deň práv zvierat (IARD), pripadajúci na 10. decembra, je pre ochranárov príležitosťou, aby upozornili na potrebu uznania Všeobecnej deklarácie práv zvierat. Tento deň iniciovali ochráncovia zvierat v Británii a pripomína sa od roku 1998.

Britská ochranárska organizácia Uncaged pri príležitosti IARD niekoľko rokov žiadala, aby sa práva zvierat riadne zakotvili vo Všeobecnej deklarácii práv zvierat, podľa Všeobecnej deklarácie ľudských práv. V roku 2012 sa Uncaged transformovala na Stredisko pre zvieratá a sociálnu spravodlivosť (CASJ).

Ochranári pravidelne vyzývajú všetkých, ktorí odmietajú zneužívanie zvierat a popieranie ich práv, aby každý rok zorganizovali 10. decembra akcie proti akémukoľvek spôsobovaniu utrpenia živočíchom. Spravidla ide o pokojné protestné akcie so sviečkou a usporadúvajú ich na miestach, na ktorých dochádza k bolestnému zaobchádzaniu so zvieratami, napríklad v školských, výskumných či podnikových laboratóriách.

Odporcovia utrpenia zvierat svoj postoj vyjadrujú aj pred bitúnkami, mäsiarstvami a reštauráciami rýchleho občerstvenia, ako aj pred inštitúciami, kde dochádza k vivisekcii a pokusom na živom zvierati.

Všeobecnú deklaráciu práv zvierat – teda že majú právo žiť bez trápenia, zneužívania až po smrť – podpísali organizácie zastupujúce tisíce ľudí v Británii, Argentíne, Austrálii, Belgicku, Brazílii, Bulharsku, Holandsku, Čile, Chorvátsku, na Cypre, vo Francúzsku, v Indii, Írsku, Izraeli, Juhoafrickej republike, Kanade, Luxembursku, Mexiku, Nemecku, Nigérii, na Novom Zélande, v Poľsku, Rusku, Slovinsku, Španielsku, vo Švédsku, Švajčiarsku, v Taliansku a USA.

Ochrancovia práv zvierat naďalej upozorňujú popri ľudských aj na práva zvierat. Aktivisti dávajú do súvislosti podpísanie Všeobecnej deklarácie ľudských práv, 10. decembra 1948, s právami všetkých živých bytostí, teda aj zvierat.

V Malkia Parku je jedným z cieľov práve poskytnutie zvieratám čo najlepšie a najdôstojnejšie podmienky pre život.

Mnoho zvierat sa do Malkia Parku dostalo zo súkromných zookútikov, z cirkusov, od súkromných osôb, ktoré sa už o zvieratká nemohli postarať a hľadali im nový, láskavý domov.

Keďže Malkia Park je súkromná zoologická záhrada, nemá žiadne príspevky zo štátu či mesta.

Snaží sa teda rôznymi spôsobmi (ubytovanie, zážitkové balíky, vstupné, sprievody, suveníry…) získať potrebné financie na chod parku. Malkia Park chce zachovať meno parku po levici Malkii. Meno Malkia totiž v jazyku Swahili znamená kráľovná, kráľovský. A v Malkia Parku jednoducho robia všetko pre to, aby sa zvieratá naozaj kráľovsky aj cítili.

Kvalitný a pestrý jedálny lístok pre zvieratá, rozsiahle výbehy, veterinárna starostlivosť (niektorí zverenci prišli do Malkia Parku s vážnymi aj chronickými psychickými alebo fyzickými chorobami), enrichmenty (obohatenie života zvierat v zajatí – rôzne hračky, pachové stimuly, hlavolamy, nové prvky vo výbehoch – napr. nová vegetácia, palandy, prístrešky, kúrenie vo vnútorných priestoroch, čistá filtrovaná voda v bazénoch šeliem, …)… to všetko je nákladné a sú na to potrebné financie.

Sumu, ktorú návštevníci zaplatia, aby ste zvieratká v parku mohli vidieť, suveníry, ktoré si kúpia na pamiatku, tematická izba, v ktorej sa ubytujú v penzióne, zážitkový balík, ktorý si objednajú…to všetko putuje na starostlivosť o zvieratká.

V cene vstupného je detské ihrisko aj trampolína zdarma, park taktiež ponúka zdarma víkendové a sviatkové komentované kŕmenia, prípadne program pre verejnosť, edukatívne panely, informačné tabule…

Malkia Park má ako jediná ZOO na Slovensku rozsiahly Safari výbeh. Má rozlohu 7000 m2, je v ňom prírodné hlboké jazero, množstvo stromov, krov, palandy, preliezky, vysoká tráva.

Zvieratá sa tu cítia ako v ozajstnej divočine.

Každý deň sem ošetrovatelia púšťajú jednu skupinu šeliem. Vždy len jednu skupinu a to tú, ktorá spolu stále žije. Ak by omylom vypustili spolu viaceré skupiny jedincov, ktorí spolu trvalo nežijú, došlo by k súbojom na život a na smrť.

Skupina šeliem si v Safari výbehu priestor oňuchá, preskúma, označkuje, zvieratá sa tu môžu naháňať, schovať vo vegetácii, oddychovať na palandách a tigre v jazierku dokonca radi plávajú.

Na druhý deň skupiny šeliem vymenia a do výbehu ide nová skupinka, pre ktorú je množstvo cudzích pachov ďalšou formou enrichmentu.

Návštevníci sem môžu vojsť tiež, avšak len po objednaní si zážitkového balíka Safari jazda. Do výbehu s tigrami, alebo levmi totiž môžu ísť len v špeciálne upravenom Malkia aute, ktoré šoféruje ošetrovateľ šeliem. Preto môžu byť v aute max. 4 návštevníci, a od šeliem sú bezpečne chránení.

Pre šelmy je auto vo výbehu zaujímavosť a prvok, ktorý skúšajú naháňať, pre návštevníkov je to úžasný zážitok a pre park sú finančné prostriedky z tohto zážitku ďalšou formou získavania financií pre lepší život zvierat 🙂 .

Vzdelávanie širokej verejnosti, informovanie o dôležitosti chrániť prírodu, ale aj správať sa zodpovedne k zvieratám vo voľnej prírode, alebo v ľudskej opatere, podnecovanie verejnosti k láskavému spôsobu života, odmietanie zbytočnej krutosti na zvieratách, to všetko je ďalším cieľom Malkia Parku.

V Malkia Parku je ideou správať sa k zvieratám ľudsky.
Príďte sa pozrieť, príďte podporiť zvieratká v Malkia Parku.


Málo, či veľa, Vaša pomoc sa ráta.

Tešíme sa na Vás.