Ako sa správne správať v Malkia Parku

Ako sa správne správať v Malkia Parku
Milí návštevníci, Chceli by sme Vás poprosiť a dať nejaké tipy, aby ste sa naučili správať zodpovedne a s rešpektom voči zvieratám, ktoré musia byť doživotne uväznené v zajatí človeka a nie sú tam dobrovoľne. Keď prídete do parku , prosíme Vás, aby ste si prečítali pri vstupe (aj v areáli máme) pravidlá nášho parku.

NEKŔMTE NÁM ZVIERATÁ VLASTNÝM KRMIVOM (ako sú čipsy, slané tyčinky, hranolky, ovocie, zelenina…).
V pokladni pri predaji vstupeniek si môžete zakúpiť špeciálne krmivo pre vodné vtáctvo a kopytníky
(NIE PRE OSTATNÉ ZVIERATÁ, ČIŽE ANI OPICIAM, ANI SURIKATÁM, ANI ŠELMÁM … NIKOMU INÉMU!)
Ak si chcete vyskúšať kŕmenie našich zverencov iných ako už spomínané, na to máme špeciálny balíček CEZAR (nad 18rokov) kedy budete pod vedením ošetrovateľa chystať jedlo a následne aj kŕmiť vybrané zvieratá.
Taktiež počas komentovaného kŕmenia máte možnosť s ošetrovateľom nakŕmiť kopytníky prichystanou kŕmnou dávkou zeleniny. NESPRÁVNOU potravou môžu ľudia zvieratám ublížiť a žiaľ, už sa nám stalo, že v minulosti nám skoro uhynulo zviera potom, ako ho návštevníci nakŕmili svojím jedlom.

NEKLOPTE/NEBÚCHAJTE ZVIERATÁM NA SKLO. Zvieratá majú právo na svoj vlastný biorytmus, majú k tomu vytvorené výbehy, aby sa mohli vkľude schovať a oddýchnuť si mimo dosahu návštevníkov, ak na nich nemajú náladu a my to musíme rešpektovať.

NEHÁDŽTE DO NICH KAMENE, aby ste vzbudili ich pozornosť za účelom aby sa vám predviedli. Preto máme komentované kŕmenia, aby ste ich videli v akcii a tiež niečo o nich dozvedeli! Kamene okolo výbehov/mreží/skla slúžia ako “bezpečná zóna” na dodržanie odstupu.

PREKÁŽKY PRI VÝBEHOCH MAJÚ SVOJE DÔLEŽITÉ OPODSTATNENIE! MAJTE SVOJE DETI POD DOHĽADOM, nešťastie sa môže stať veľmi rýchlo.
Prekonať zábranu a ísť blízko ku zvieratám je vysoko NEBEZPEČNÉ a ľudia si neuvedomujú, že každé zviera si svoje teritórium (v zajatí je to výbeh či voliéra) chráni a môže návštevníkom (aj keď nechtiac) ublížiť. Niektorí si dokážu nájsť také miesta/“škáry” len aby sa dostali bližšie k zvieratám, že vlastným očiam neveríme.
Na kontakt so zvieratami máme špeciálne vymedzené časti, ako pri kopytníkoch, kde si ich počas kŕmnenia (NAŠIM ZAKÚPENÝM KRMIVOM) môžete pohladkať : somáriky, lamy, ťavu, zebru, ovečky, ktoré sú na to zvyknuté.

FOTOGRAFOVANIE S BLESKOM tiež nie je veľmi dobré pre ich oči a celkovú pohodu. „Návštevník si pomyslí, veď to len ja, pre dobrý záber – ak to však spraví len 10% ľudí denne (čo môže byť cca 150 ľudí), zviera to pochopiteľne rozrušuje a neprispieva to k jeho pohode…”

ZÁKAZ VODENIA DOMÁCICH MILÁČIKOV. Žiaľ, náš park nie je prispôsobený tomu, aby ste k nám vodili svojich štvornohých miláčikov so sebou.
“Škôlka pre psov” u nás funguje len pre zamestnancov, ktorí si do práce môžu priniesť svojich psov kým pracujú a majú vyhradené miesto. Ak nám chcete darovať svoje zvieratko, radšej nám napíšte, nie všetky si môžeme vziať do svojej starostlivosti, a preto Vás prosíme , aby ste ich nenechávali svojvolne v našom areáli, môžete tým ublížiť našim zvieratám.

V NAŠOM PARKU JE PRÍSNY ZÁKAZ FAJČIŤ okrem miest na to určených, ktoré nájdete vyznačené na našej mapke. Tieto miesta vyhradené pre fajčiarov sa nachádzajú pri vchode do areálu, pri výbehu líšok a pri východe z parku – kúsok od trampolíny.
Prosíme o dodržiavanie týchto miest, nakoľko špaky nachádzame hodené aj do jazierka – ohrozujú tým naše zvieratá.

NEZABÚDAJME DODRŽIAVAŤ PRAVIDLÁ nielen z dôvodu našej bezpečnosti, ale aj v rámci výchovy našich detí k rešpektovaniu zvierat. Aj keď zvieratá plnia aj vzdelávaciu funkciu, stále sú to len živé tvory a je dôležité už malým deťom vysvetlovať, že sa k nim treba správať pekne a s rešpektom (dospelí by mali ísť príkladom).
Pri dodržaní pravidiel bude zachované nielen pohodlie zvierat, ale aj návštevníci si prehliadku užijú a možno uvidia niečo, čo by v prípade, keď budú zvieratá stresovať, nezažili.

ĎAKUJEME ZA POCHOPENIE
www.malkiapark.sk
https://www.malkiapark.sk/malkia-park/bezpecnostne-pokyny