Prečo sterilizujeme/kastrujeme našich zverencov?

Prečo sterilizujeme/kastrujeme našich zverencov?
V prvom rade nie sme obchodníci, takže mláďatá nepredávame do “ďalších rúk” a my nemáme toľko výbehov, aby sme ich vedeli u nás umiestniť… Môj osobný názor ako zakladateľky tohoto projektu je, že kadejaké súkromné osoby, zookútiky, vrátane cirkusov, by nemali rozmnožovať divožijúce zvieratá, nakoľko tie potom slúžia LEN na ďalšiu komerčnú činnosť, zneužívanie a obchodovanie s mláďatami… žiaľ my sme tiež veľa našich zverencov museli doslova vykúpiť z toho najhoršieho, ak sme im chceli dopriať lepší život v zajatí … lebo o to vlastne v konečnom dôsledku ide, že aj zviera v zajatí (ak už teda z nejakého dôvodu musí zostať v zajatí celý život) môže žiť dôstojný život v čo najprirodzenejšom prostredí (aj keď to bude stále len “za nejakým oplotením”).

Ďalej, tieto zvieratá nemajú najlepšiu genetiku pre ďalších potomkov , nakoľko my nevieme akú príbuzeneckú genézu majú , s kým boli rodičia popárení … navyše biele tigre, levy ; ako aj čierne leopardy, jaguáre už samy o sebe majú narušenú genetiku, čiže sú nezdravé (biele majú genetickú mutáciu tzv. LEUCIZMUS a “čierne” MELANIZMUS a rodia sa už priamo bielym / čiernym rodičom v zajatí, kým vo voľnej prírode by sa narodili prirodzene sfarbeným rodičom)

Ďalej, zatiaľ je dokázané, že v zajatí narodenú šelmu NIE JE možné vypustiť do voľnej prírody , čo znamená, že my NIKDY neovplyvníme počet voľne žijúcich jedincov s tými v zajatí. Tá ozajstná záchrana druhu preto prebieha vo voľnej prírode … (čo je samozrejme čím ďalej tým ťažšie…pretože zvieratá prichádzajú o svoje prirodzené prostredie, lebo im človek, ktorý je teda premnožený, im uberá z domovov, rúbe stromy, lesy, zvieratá sa stávajú zraniteľnejšími a ľachším úlovkom pre pytliakov… )

Takže rozmnožovanie v zajatí MUSÍ BYŤ REGULOVANÉ a na záchranu druhu sú tu akreditované zoologické záhrady, ktoré pod vedením koordinátorov majú na starosti toto rozmnožovanie “záchranu druhu” čo tiež nie je jednoduché (inak by asi už pár druhov, poddruhov zvierat nevymrelo) Žial v dnešnej dobe je veľa zoologických záhrad v zlom stave a niekedy aj zbytočne veľa.

Podľa môjho názoru , ak chce niekto rozmnožovať šelmy (citesové zvieratá, ohrozené druhy) , a vie rodokmeň daného jedinca , nech sa zapojí do daného programu záchrany druhu aby to bolo pod kontrolou kompetentných.

Náš park funguje 3 roky (štvrtú sezónu) a až teraz po rokoch, keď všetci vidia (nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí) ako sa vieme postarať o našich zverencov, nás sami oslovujú, či máme voľné miesto pre ďalšie zvieratá ktoré potrebujú nový domov… takže to funguje tak, že “najprv dokáž čo vieš, a potom uvidíme” … (žial momentálne už nevieme prijímať ďalšie zvieratá) . Keďže naše zákony sú aké sú, kontrolné orgány sú aké sú, OZ Malkia Park nemá právo odoberať zvieratá z nevhodných podmienok, majiteľ musí byť ochotný vzdať sa zvieraťa, a to v dnešnom svete chce väčšina ľudstva na všetkom iba zarábať, a tak miesto toho , aby dopriali zvieraťu lepšie podmienky na dožitie, si zaň vypýtajú peniaze, inak vám ho nedajú… viď príklad naše medvede: tak strašne milujú zvieratá cirkusanti, že miesto toho, že ich už nepotrebujú na vystupovanie ich nechajú žiť v malých klietkach, a keď príde niekto, kto im vie dopriať “krajší priestranejší priestor na dôchodok” si za zviera vypýtajú peniaze! To je doslova vykúpenie z toho najhoršieho! A preto pre mňa je úplne jedno, či sme museli zviera vykúpiť z toho najhoršieho alebo sa ho vzdali majitelia lebo sa o ne už nemohli starať SÚ PRE MŇA VŠETKY ZACHRÁNENÉ!

Z celého srdca ❤️ VÁM ďakujem za celý náš tím, za VAŠU podporu, a že vám záleží na živote zvierat v zajatí, vo voľnej prírode a v konečnom dôsledku na ŽIVOTE na našej PLANÉTE, ktorá je domovom pre VŠETKY ŽIVÉ BYTOSTI. ĎAKUJEM že šírite osvetu a problematiku, ktorá tu nastala kvôli ČLOVEKU.

Práca s ľuďmi je náročnejšia ako práca so zvieratami. jedno s druhým však úzko súvisia, a preto sme ešte stále vo vývoji.
Nášho FALCA (na fotke) kastrácia čaká už čoskoro … snáď to stíhame ešte, nakoľko je to ďalšia veľká finančná položka. Mláďatká sú vždy rozkošné a je úžasné ich sledovať ako sa vyvíjajú a rastú, ale konkrétne týmto bielym jedincom by sa narodili ďalšie geneticky vadné , dokonca aj downov syndróm sa u nich vyskytuje.