Buďme k zvieratám ľudskejší!
Zistite viac prečo a ako pomáhame zvieratám
Staráme sa o 282 jedincov
ZOO je otvorená takmer počas celého roka
Nahliadnite ako to u nás vyzerá a čo sa u nás deje
Zistite viac o našich zverencoch
Cez víkendy a sviatky
Nenecháme Vás hladných
Myslíme na všetkých, aj na tých najmenších
Naša ZOO žije stále niečím novým
V dnešnom uponáhľanom svete, kedy sa zdá, že významy tradičných sviatkov strácajú svoju hodnotu a nikto už nepríde s niečím novým, lebo všetko tu už bolo, aj tak stále vznikajú nové sviatky, ktoré nám pripomínajú dôležité hodnoty.
Jedným z týchto nových dní osláv je aj Wolfenoot, ktorý sa slávi 23. novembra.
Znie to možno zvláštne, ale pre mnohých ľudí po celom svete sa tento deň stal symbolom lásky k prírode, vlkom a spoločenstvu.
Wolfenoot sa prvýkrát oslavoval v roku 2018. Sedemročný chlapec z Nového Zélandu, nápaditý milovník zvierat, povedal svojej mame o myšlienke sviatku, ktorý mu skrsol v hlave. Jeho mama, Jax Gross, sa podelila o príbeh o tom, ako jej syn vymyslel nový sviatok na sociálnej sieti. Podľa jeho predstavy Wolfenoot padá na 23. novembra. Chlapec vytvoril celý príbeh o dôvode, prečo by sme mali mať Wolfenoot, a jeho nevinná predstavivosť zaujala ľudí po celom svete. A myšlienka sa niesla čoraz ďalej a ďalej…
Počas Wolfenootu vraj prináša ľuďom darčeky obdoba vlčieho Santa Clausa. Obzvlášť v obľube má tento “duch vlka” tých, ktorí majú radi psov a sú ku nim dobrí.
Wolfenoot je sviatok zameraný na lásku, spoločenstvo a starostlivosť o prírodu. Ľudia, ktorí slávia Wolfenoot, často organizujú dobrovoľnícke aktivity na ochranu prírody alebo zbierajú peniaze na podporu organizácií, ktoré sa venujú ochrane vlkov. Mnohí ľudia tiež v tento deň prispievajú do útulkov pre zvieratá alebo sa zúčastňujú osvetových podujatí o vlkoch.
Jedným z dôležitých aspektov Wolfenootu je aj spoločné posedenie pri stole s rodinou a priateľmi. Ľudia často pripravujú špeciálne jedlá, ktoré sú inšpirované vlkmi (napríklad pečené mäsá), a spoločne sa delia o jedlo a príbehy. V mnohých domácnostiach sa v tento deň nachádzajú obrázky vlkov alebo iné dekorácie, ktoré symbolizujú lásku k týmto majestátnym zvieratám.
Wolfenoot nám pripomína, aké dôležité je mať rešpekt k prírode a všetkým jej obyvateľom. Vlci majú dôležitú úlohu v ekosystéme a ich ochrana je nevyhnutná pre zachovanie rovnováhy vo svete. Sviatok nás povzbudzuje k pochopeniu, že sme súčasťou prírody a máme zodpovednosť za jej ochranu pre budúce generácie.
V Malkia Parku chováme svorku šiestich jedincov vlka dravého. Konkrétne Frea, Odin a Thor sú zástupcami poddruhu vlk dravý – eurázijský a Hella, Loki a Valkýra patria do poddruhu vlk dravý čierny/kanadský.
Vlky eurázijské sú o niečo menšie a majú na svojom tele všeobecne viac farieb. Ich šedé odtiene sa často miešajú s bledšími či tmavšími hnedými a čiernymi chlpmi. Vlky čierne/kanadské, ako už samotný názov napovedá, sú oproti vlkom eurázijským výrazne tmavšie až takmer čierne. Samozrejme, vekom toto sfarbenie bledne, čiže aj v Malkia Parku už môžete na našich vlčích zverencoch vidieť známky staroby a jej “šedivenia”. Čo sa týka telesnej štruktúry tak kanadské vlky sú už na pohľad robustnejšie.
Rozdiely medzi týmito poddruhmi nie sú len v ich prirodzenom výskyte či stavbe a opise tela. Vlky čierne bývajú väčšinou považované za odvážnejšie a menej plaché ako vlky vyskytujúce sa v Európe. Stretnúť vo voľnej prírode eurázijského vlka je skutočne malým zázrakom, nakoľko tieto zvieratá sa snažia stretnutiu s ľuďmi vyhýbať. Kanadské vlky sa nepovažujú za až také vyhýbavé, keďže častejšie dochádza k ľudsko-vlčím stretom.
V každom prípade vlky svojim majestátom odpradávna fascinovali a priťahovali množstvo ľudí. Kedysi boli vlky veľakrát považované za nežiaduce živočíchy. Dnes, najmä vďaka práci množstva vedcov, zoológov, ochranárov a rôznych nadšencov, sa tešia čoraz väčšej popularite a mýty, s nimi spojené, sú pomalými krokmi odstraňované z presvedčenia laickej verejnosti.
Wolfenoot je toho príkladom. Je to sviatok, ktorý nás nabáda zamerať sa na to dobré v živote. V tento deň sa odporúča spraviť niečo pekné pre seba aj pre ostatných. Stretnúť sa s rodinou, zasadiť rastlinku, pomôcť pri starostlivosti o nejaké zvieratko či si oddýchnuť a nájsť čas sám pre seba… Možností je mnoho.
Takže, ak budete niekedy počuť o Wolfenoote, pamätajte si, že ide o sviatok lásky, spoločenstva a úcty k prírode. A možno aj vy sa rozhodnete pridať k oslavám tohto jedinečného dňa a prispieť k ochrane vlkov a ich prirodzeného prostredia. Wolfenoot krásne ukazuje, že každý malý krok k ochrane prírody je dôležitý a že spoločne môžeme dosiahnuť veľké veci, ak sa spojíme vo vízii lásky a harmónie s prírodou. Je to nádherná ukážka toho, že sociálne siete a médiá vedia byť nosičom peknej myšlienky jedného malého chlapca a rozšíriť ju do celého sveta.