Medzinárodný deň stromov - 20. október

Medzinárodný deň stromov – 20. október

Dňa 20. októbra sa šíri po Strednej Európe vlna zelene. Je to deň, kedy sa stretávajú milovníci prírody, environmentálni nadšenci a jednoducho všetci tí, ktorí si vážia krásu a dôležitosť stromov pre našu planétu. Tento špeciálny deň je známy ako Medzinárodný deň stromov, oslava, ktorá sa začala vďaka vízii novinára Sterlinga Mortona v Nebraske v 19. storočí a rozšírila sa do všetkých kútov sveta.


Julius Sterling Morton prišiel s myšlienkou venovať jeden konkrétny deň v roku pestovaniu stromov a zveľaďovaniu krajiny. Táto myšlienka sa rýchlo rozšírila a v roku 1872 bola oficializovaná ako Medzinárodný deň stromov – z oficiálneho anglického názvu Arbor Day. Arborus quercus je druh veľkého stromu s robustnou štruktúrou zaujímavý širokým rozkonárením, pevným drevom a množstvom zeleno-žltých listov. Názov Arbor day je taktiež spätý so Štátnym historickým parkom a arborétom Arbor Lodge v Nebraske, ktorý je pôvodným domovom rodiny Mortonovcov.


Julius Sterling Morton sa snažil nájsť spôsob ako povzbudiť ľudí na celom svete, aby sadili stromy, ktoré sú tak zúfalo potrebné. Na prvý Medzinárodný deň stromov 10. apríla bolo v Nebraske vysadených takmer milión stromov.


Presný dátum osláv Medzinárodného dňa stromov sa líši podľa jednotlivých štátov a regiónov, a to kvôli rôznym klimatickým podmienkam, ktoré sú vhodné pre vysádzanie stromov. V stredoeurópskych krajinách, vrátane Slovenska, bol zvolený 20. október. V tento deň sa organizujú rôzne aktivity, aby sa upriamila pozornosť na dôležitosť zachovania stromov pre budúce generácie.


Prečo je takýto deň dôležitý? Stromy nám poskytujú kyslík, čistia vzduch, chránia pôdu pred eróziou a slúžia ako domov pre mnohé druhy živočíchov. Ich zelené lístie je dôležité nielen pre ekosystémy, ale aj pre náš mentálny a fyzický zdravotný stav. Preto Medzinárodný deň stromov nie je len o vysádzaní nových stromov, ale aj o oslave toho, čo stromy pre nás robia denne.


Po celom Slovensku a okolitých krajinách v tento deň jednotlivci i organizácie spoja svoje sily, aby vysadili nové stromy. Okrem toho sa organizujú rôzne vzdelávacie programy, workshopy a diskusie, aby sa zvýšila povedomosť o environmentálnych výzvach, ktorým čelíme, a o tom, ako môžeme pomôcť zachovať životaschopnú planétu pre budúce generácie.


Malkia Park sa nachádza v úrodnej Podunajskej nížine a nájdete v ňom rôzne zloženie listnatých stromov. Nakoľko náš park nie je taká typická zoologická záhrada vytvorená v lese, stromy, kríky aj iné rastliny postupne vysádzame podľa vhodnosti. Pri jazere môžete vidieť nádherné košaté vysoké a staré pôvodné stromy, pri plote dokonca aj ovocné (napríklad hrušky). Priamo v parku pozornosť pútajú mladé platany, ktoré onedlho budú poskytovať návštevníkom nielen opojnú krásu, ale aj obrovský prírodný tieň.


Medzinárodný deň stromov nám pripomína, že sme všetci zodpovední za ochranu našej prírody. Každý malý strom, ktorý vysadíme, má veľký význam. Každá kvapka starostlivosti o našu Zem prispieva k udržateľnej budúcnosti pre nás všetkých. Preto sa pridajte k oslave Medzinárodného dňa stromov a pomôžte budovať lepší a zelenší svet pre nás všetkých.