Medzinárodný deň leňochov - 20.október

Medzinárodný deň leňochov – 20.október

Medzinárodný deň leňochov vytvorila kolumbijská nezisková organizácia na ochranu prírody a voľne žijúcich živočíchov (AIUNAU). Od roku 2010 tento deň zvyšuje povedomie o živote leňochov a ich prirodzenom prostredí. Slávenie Medzinárodného dňa leňochov približuje laickej verejnosti svet týchto zaujímavých živých bytostí a ich biotopov. Leňochy sú dodnes pokladané za zvláštne, z časti tajomné a značne plaché tvory, ktoré veľa ľudí fascinujú.


Leňochy (po starom leňochody) sa bežne delia na dvojprsté a trojprsté. Tento opis je trochu zavádzajúci, nakoľko všetky leňochy majú na panvovej končatine tri prsty. Skutočný rozdiel spočíva v hrudnej končatine, pričom leňochy z rodu Choloepus, akými sú aj naše leňochy Sid a Sofia, majú iba dva prsty. Samotné končatiny leňochov sú všeobecne dlhé a majú na svojich koncoch veľké zahnuté pazúre. Pazúre slúžia týmto tvorom ako háčiky pri zavesení sa na konáre stromov, ale dokážu byť aj veľmi nebezpečnou zbraňou pri obrane.


Leňochy sú typické svojou pomalosťou. Keďže nie sú schopné rýchlo behať a takýmto spôsobom predátorovi ujsť, spoliehajú sa pri ochrane hlavne na svoje krycie sfarbenie. Prirodzene je krátka jemná podsada leňocha sivohnedá, pričom ju prekrýva dlhá, na dotyk hrubá a drsná, krycia srsť. Avšak vo voľnej prírode sú leňochy farebnejšie. Ich sfarbenie dokonca závisí od ročného obdobia a pohybuje sa medzi žltou a zelenou až zeleno-modrou. Prečo je tomu tak? Môžu za to dva druhy rias, ktoré žijú v ich srsti. Vďaka týmto riasam leňoch vyzerá ako klbko vetiev a lístia. Množstvo vlhkosti v ovzduší a teplota ovplyvňuje nielen okolitú vegetáciu, ale aj tieto riasy v leňochovej srsti, vďaka čomu môžeme povedať, že farba srsti leňocha kopíruje farbu rastlín podľa ročného obdobia.


Zaujímavosť srsti leňocha nekončí len farbou. Fascinujúca je aj tým, že sa častokrát stáva domovom rôzneho hmyzu. Taktiež rastie opačne ako u iných zvierat, teda od brucha smerom k chrbtu.


Tieto nočné zvieratá svoj samotársky život prežijú skoro celý zavesené hlavou dolu na strome. Na zem chodievajú skutočne zriedka. Najčastejšie zhruba raz za desať dní, kedy sa vyprázdňujú. Na zemi sa stávajú ľahkou korisťou predátorov – najmä ocelotov a jaguárov.


Zaujímavé je, že sú podstatne lepší plavci ako chodci. Plávajú pomocou hrudných končatín. Po zemi sa pohybujú skutočne veľmi pomaly – zhruba 2 metre za minútu. Na stromoch dokážu vyvinúť rýchlosť aj 3 metre za minútu. Pri pocite ohrozenia dokážu vyvinúť pomerne vysokú rýchlosť (na ich pomery) – až 4 metre za minútu.


Leňochy sú adaptované na život vo vysokých korunách stromov v tropických dažďových pralesoch Ameriky. Tento druh je však pokladaný za ohrozený kvôli ničeniu jeho prirodzeného biotopu. Jeden z najpomalších suchozemských živočíchov sveta je stratou životného prostredia bezprostredne ohrozený. Je dôležité tieto nádherné tvory chrániť a uvedomiť si, že sú potrebnou súčasťou tropických lesov, kde pomáhajú udržiavať biodiverzitu. Dokážu konzumovať veľké množstvo rastlinnej hmoty a prispievajú k rozptylu semien rôznych rastlín.


Pre tých, ktorí sú fascinovaní zvieratami a prírodou, je Medzinárodný deň leňochov príležitosťou na obdivovanie jedinečnosti týchto tvorov a na zamyslenie sa nad dôležitosťou ich ochrany pre budúce generácie. Takže pri oslave týchto pomalých stvorení pamätajme na ich jedinečné vlastnosti a snažme sa o zachovanie ich prírodného prostredia.


Budeme veľmi radi, ak v tento deň prídete pozrieť našich leňochov Sida a Sofiu, ktorí si užívajú spoločné výbehy spolu s kosmáčmi a aratingami v expozícii malej opičiarne 🙂