Medzinárodný deň psov hyenovitých - 26. august

Medzinárodný deň psov hyenovitých – 26. august

Pes hyenovitý (Lycaon pictus) je ľahko rozpoznateľný hneď na prvý pohľad. V angličtine sa im hovorí aj “wild painted dog”, čo doslova znamená divoký maľovaný pes. A skutočne, keď sa pozriete na psa hyenovitého, vyzerá akoby bol pofŕkaný čiernou a bielou farbou a rôznymi odtieňmi hnedej. Ich jednotlivé sfarbenie je jedinečné rovnako ako odtlačky prstov u ľudí. Žiadni dvaja jedinci nemajú rovnaké značky na tele ani na tvári, čo ich robí skutočne jedinečnými.

 
V Malkia Parku sa tešíme, že sme mohli tento rok privítať čisto samčiu svorku šiestich takýchto výnimočných jedincov, čím sme sa stali prvými (a momentálne aj jedinými) chovateľmi psov hyenovitých na Slovensku. Arlet, Barr, Fores, Laylai, Marali a Pende ku nám do expozície došli zo Safari Parku Dvůr Králové, kde sa šikovným chovateľom podarilo úspešne tieto v poradí druhé najohrozenejšie mäsožravce Afriky odchovať.

 
Vo voľnej prírode týchto šeliem rapídne ubúda. Primárnou hrozbou je strata prirodzeného biotopu a pytliactvo. Psy hyenovité žijú prevažnú časť roka kočovným spôsobom života. Na jednom mieste zostávajú iba počas odchovu mláďat. Dopyt po pôde používanej na potreby ľudskej činnosti je pre tento druh najväčšou hrozbou.
Pri love sa spoliehajú predovšetkým na zrak, čiže sa nesnažia korisť stopovať čuchom a zakrádať sa ku nej tak ako je to bežné u iných afrických dravcov. Útočia priamo – bez ohľadu na krytie či smer vetra. Preto väčšinou korisť, ktorá ich na savane zbadá, začína hneď panikáriť. Na ich jedálničku môžeme nájsť pomerne široké spektrum kopytníkov ako sú gazely, antilopy, mladé zebry a pakone či prasatá. Žiaľ, pri nedostatku prirodzenej koristi sa uchyľujú aj ku lovu hospodárskych zvierat, preto sa ochrana týchto šeliem zameriava aj na osvetu a pomoc farmárom a taktiež na ochranu a udržanie dostatočného počtu stád divokých kopytníkov. Zároveň veľkou hrozbou pre psy hyenovité sú aj rôzne choroby, ako napríklad besnota či psinka, ktoré môžu dostať od túlavých domácich psov.

 
26. augusta si pripomíname aj sviatok týchto mäsožravcov subsaharskej Afriky – Medzinárodný deň psov hyenovitých. Snahou mnohých organizácii je šírenie pravdivých informácii o tomto druhu a tým prispieť k jeho ochrane. V Malkia Parku sa snažíme poskytnúť čo najlepší život našim zverencom Arletovi, Barrovi, Foresovi, Laylaiovi, Maralimu a Pendemu, ktorí sú taktiež dôležitou genetickou rezervou tohto výnimočného a kriticky ohrozeného druhu. Momentálne sú odhadované počty psov hyenovitých vo voľnej prírode okolo 6 000 jedincov, no pevne dúfame, že vďaka neúnavnej snahe ochranárskych združení sa toto číslo bude zväčšovať a nikdy nedôjde k tomu, aby sme toto fascinujúce zviera videli už len v ľudskej opatere.