Medzinárodný deň papagájov - 31. máj

Medzinárodný deň papagájov – 31. máj
Medzinárodný deň papagájov oslavujeme každý rok 31. mája a jeho cieľom je pripomenúť dôležitosť ochrany týchto farebných a inteligentných vtákov.

Papagáje sú populárne domáce zvieratá, ale niektoré sú aj kriticky ohrozenými druhmi, čo znamená, že ich populácie sa rýchlo zmenšujú.

Vzhľadom na to, že papagáje sú ohrozené hlavne kvôli zmenám v ich prirodzenom prostredí, je potrebné, aby sme sa na ich ochranu sústredili a zabezpečili, že ich druhy prežijú aj pre budúce generácie.

Papagáje sú známe svojou schopnosťou imitovať zvuky a dokonca opakovať ľudskú reč.
Najnadanejšími rečníkmi žakovia, ktorí majú schopnosť naučiť sa mnoho slov a fráz. Ich inteligencia a schopnosť naučiť sa je dôvodom, prečo sú papagáje populárnymi domácimi zvieratami.
Bohužiaľ, ich inteligencia môže byť aj prekliatím.
V zajatí im treba poskytovať množstvo podnetov na stimuláciu ich mozgu. Na pravidelnej báze treba zamestnávať ich komplexnú myseľ a predchádzať tak vzniku depresií a sebapoškodzovaniu.

Je dôležité, aby sme sa všetci zodpovedne starali o papagáje a poskytovali im adekvátnu starostlivosť, ktorá zabezpečí ich nielen fyzické ale aj psychické zdravie.

V našom parku chováme rôzne druhy exotických vtákov. Máme ary červenoramenné, papagájov sivých známych pod menom žako, papagáje horské, ary modrožlté, ale i bežne chované malé a menej náročné druhy ako korely, agapornisy či papagájce vlnkované – andulky.

Niektoré sa ku nám dostali ľahšou, niektoré ťažšou cestou.
Plne si uvedomujeme dôležitosť a váhu myšlienky predchádzajúcich majiteľov niektorých našich zverencov vzdať sa svojho miláčika, aby mu zabezpečili podmienky, ktoré nedokázali splniť.
Aj preto apelujeme na ľudí, aby si dôkladne premysleli zaobstarávanie si nového domáceho zvieraťa, a či budú schopní a ochotní mu poskytnúť domov počas celého jeho pomerne dlhého života, nakoľko niektoré druhy papagájov žijú desiatky rokov a ich nároky na chov zostávajú po celý čas vysoké.