Medzinárodný deň jaguárov - 29. november

Medzinárodný deň jaguárov – 29. november

Medzinárodný deň jaguárov, ktorý sa slávi 29. novembra, je dňom venovaným najväčšej americkej mačkovitej šelme, ktorú považujeme za symbol divokých amerických pralesov.

Iniciatíva tohto dňa vznikla v marci 2018 na fóre Jaguar 2030, ktoré sa konalo v sídle OSN v New Yorku. Zástupcovia zo štrnástich krajín riešili problematiku povedomia o rastúcich hrozbách, ktorým tento majestátny druh čelí v Strednej a Južnej Amerike. Jedným z mnohých nápadov bol aj vznik Medzinárodného dňa jaguárov, ktorý môže pomôcť šíriť osvetu ohľadom problémov, ktorým jaguáre americké vo voľnej prírode čelia. Za vznik dňa hlavného predátora Amazónie bolo množstvo ľudí. Medzi nimi sa nachádzal aj Dr. Alan Rabinowitz. Tento spoluzakladateľ, bývalý generálny riaditeľ a hlavný vedec celosvetovej organizácie na ochranu divých mačiek s názvom Panthera zasvätil svoj život štúdiu a ochrane jaguárov a iných veľkých mačiek.


Jaguár americký (Panthera onca) je bezpochyby jeden z najzaujímavejších predstaviteľov mačkovitých šeliem. Nachádza sa na treťom mieste medzi najväčšími mačkovitými šelmami na svete, za levom a tigrom. Jeho prirodzeným prostredím sú americké pralesy, kde dominuje svojou impozantnou postavou a charakteristickými škvrnitými vzormi na srsti.


Jaguáre majú pestrý jedálniček, ktorý obsahuje viac ako 68 druhov zvierat. Ich potrava zahŕňa nielen menšie cicavce, ale aj plazy a vtáky. Fascinujúce je aj to, že dokážu prehrýzť aj pancier korytnačky a pochutnať si na jej mäsku. Taktiež vedia uloviť dokonca kajmana, čo dokazuje ich výnimočné lovecké schopnosti. Ich častou korisťou sú napríklad aj kapybary močiarne. Typickou obrannou stratégiou pre kapybary je schovať sa do vody. Avšak pri jaguároch im to nepomôže, nakoľko jaguár je mačkovitou šelmou, ktorá sa nebojí vody a bez problémov za kapybarou do nej skočí. Ich schopnosť loviť aj v prostrediach, kde väčšina iných šeliem zlyháva, robí z nich účinných a všestranných lovcoch.


Jaguáre vedia byť doslova krásne ako noc. Jav nazývaný melanizmus sa vyskytuje aj u jaguárov. Znamená to, že samici sa môžu narodiť ako čierne mláďatá tak aj mláďatá klasicky sfarbené. Čierne jaguáre majú rovnaké šance na prežitie ako ich škvrnití súrodenci. Sú rovnako nebezpeční a zdatní lovci, schopní zabezpečiť si potravu v konkurencii s inými predátormi.


Jaguáre americké sa najčastejšie laickej verejnosti mýlia s leopardami škvrnitými. Avšak tieto dva druhy sa vo voľnej prírode reálne prirodzene stretnúť nedokážu. Nakoľko leopardy škvrnité žijú v Ázii a v Afrike a jaguáre americké, ako samotný názov napovedá, sa vyskytujú v Amerike. Rozdiel medzi týmito druhmi nie je len v prirodzenom výskyte, ale taktiež aj vo vzhľade. Jaguáre sú telesnou stavbou väčšie a majú robustnejšiu hlavu. Leopardy vyzerajú atletickejšie, štíhlejšie. Taktiež škvrnitosť je iná. Špecifické škvrny jaguárov, ktoré vytvárajú rôzne mnohouholníky, v ktorých strede sa nachádza bodka, sa nazývajú rozety. Škvrny leopardov v sebe tieto bodky nemajú. Pre laickú verejnosť máme na zapamätanie ľahký trik – ako sa slovo jaguár píše s písmenom j, ktoré má nad sebou bodku, tak aj škvrny jaguára obsahujú bodku.

 

Malkia Park sa stal domovom troch zástupcov jaguárov amerických: Mayi, klasicky sfarbeného jaguára amerického, a dvoch melanistických čiernych bratov, Franca a Nera. Títo majestátni predstavitelia svojho druhu nám pripomínajú krásu a záhadu divočiny, ktoré je potrebné chrániť a zachovať pre budúce generácie.


Maya ku nám prišla z chovateľského prostredia, kde očakávame, že nemala prístup ku väčšej vodnej ploche ako je jazierko či bazénik. Takže keď k nám prišla, vody v jazierku sa bála. Naši páni ošetrovatelia si, samozrejme, toto správanie hneď všimli a Mayu začali na vodu postupne privykať. Jazierko vypustili a pomaly, po dňoch až týždňoch, objem vodu v jazierku zväčšovali. Vždy sledovali Mayine správanie. So značnou trpezlivosťou a rešpektom sme sa dopracovali k tomu, že dnes má Maya plne funkčné jazierko a môže si užívať vodu ako plnohodnotný jaguár.


Vo vedľajšom výbehu sa nachádzajú jej známi – Franco a Nero. Na srsti týchto dvoch čiernych bratov možno vidieť, že pri dobrej hre svetla, keď slniečko pekne svieti, srsť je miestami akoby tmavohnedá a čierne výrazné rozety sú stále viditeľné.


V Medzinárodný deň jaguárov si pripomeňme dôležitú úlohu jaguárov v ekosystémoch, ich jedinečnú prispôsobivosť a krásu, ktorou obohacujú našu planétu. Nie nadarmo si ich aj Brazília zvolila za symbol biodiverzity. Nechajme sa inšpirovať ich silou a hrdosťou, a zároveň si priznajme zodpovednosť, ktorú máme voči ochrane týchto nádherných tvorov a ich prirodzeného prostredia.