Medzinárodný deň gepardov si každoročne pripomíname 4. decembra.
Cieľom je zvýšiť povedomie o spôsobe života tohto jedinečného predátora a o možnostiach jeho ochrany, ako aj celého biotopu, ktorý vo voľnej prírode obýva.
Klesajúci počet gepardov vo voľnej prírode je totiž alarmujúci.
Gepardy kedysi obývali väčšinu Afriky, Arabský polostrov, Blízky východ a Indiu. Vo voľnej prírode dnes žije iba 7100 jedincov, z toho najväčšia populácia gepardov žije v Namíbii, v počte 2 000 – 3 000 jedincov.
Gepard je totiž zvyknutý loviť na otvorenom priestranstve, vyžaduje rozsiahly životný priestor a preto hlavným dôvodom poklesu populácie gepardov je strata jeho biotopov v dôsledku priemyselnej a poľnohospodárskej výroby, ale aj lov gepardov pre trofej, prípadne zo strachu o hospodárske zvieratá.
Ďalším dôvodom klesajúcej populácie gepardov je príbuzenské kríženie. Úzka genetická základňa znížila genetickú diverzitu populácie, čo viedlo k zníženiu plodnosti a náchylnosti na choroby.
Gepard je najrýchlejší suchozemský cicavec.
V behu na krátku vzdialenosť dosahuje rýchlosť 110km/h. Takýto rýchly beh je pre geparda veľmi vyčerpávajúci a rýchlo sa rozhorúči. Asi po 400 metroch si musí oddýchnuť.
Gepardy boli človekom cvičené na lov gaziel už 3000 rokov pred našim letopočtom.
Od ostatných veľkých škvrnitých mačkovitých šeliem môžeme geparda ľahko odlíšiť podľa jeho pružného štíhleho tela, malej hlavy a mimoriadne dlhých nôh.
Gepard ako jediná mačkovitá šelma nedokáže zatiahnuť pazúry, ktoré mu však pomáhajú pri behu, prudkom zastavení a zmene smeru za kľučkujúcou korisťou.
Celá stavba tela je prispôsobená na lov šprintom. Má ohybnú chrbticu, ktorá pri behu slúži ako pružina, vďaka ktorej vie skočiť do diaľky pri behu až 7 metrov.
Veľké nozdry, pľúca a srdce zabezpečujú dostatočné zásobenie svalov okysličenou krvou.
Chvost funguje pri behu ako kormidlo. Čierne pásy – od kútikov očí po boky papule – pohlcujú slnečné žiarenie a odrážajú svetlo mimo očí.
Čierne škvrny na srsti sú rôznych veľkostí a poskytujú gepardovi výborné maskovanie.
Kráľovský gepard – spojené škvrny na tele vytvárajú pruhy – bol dlho považovaný za mystické zviera, či neznámy druh – bol spozorovaný a odfotografovaný v roku 1975 v juhoafrickom Krugerovom parku.
Gepard má až 60%-nú úspešnosť lovu (lev má max. 30%).
Z koristi sa ale nie vždy teší. Pri behu sa veľmi prehrieva, po love sa musí jeho telo upokojiť – nemôže začať hneď žrať. Často ho preto od koristi odoženie väčší predátor (napr. lev so svojimi 150kg).
Ak chcete vidieť gepardy štíhle, nemusíte cestovať až do Afriky.
V Malkia Parku chováme gepardy štíhle ako jediní na Slovensku.
Predstavujeme Vám naše gepardie sestry Mary a Dianu.
Do našej starostlivosti sa dostali vo veku troch rokov od súkromného chovateľa z nevhodných podmienok a nevhodnej starostlivosti. Mali malý výbeh a ich predošlý majiteľ ich nekŕmil vhodnou a pestrou stravou.
Trvalo nám dlhšiu dobu, kým sme ich vyliečili zo žalúdočných a tráviacich problémov.
Snažíme sme sa im vytvoriť dostatočný veľký priestor a čo najvhodnejšie podmienky na život.
A nie len to.
Už druhý rok sme zorganizovali úžasné podujatie pre verejnosť – Deň gepardov. Výťažok zo vstupného do parku a predaja suvenírov s tematikou gepardov je venovaný na záchranu gepardov vo voľnej prírode – Cheetah Conservation Fund.
V rámci programu In-situ je naša pomoc aktívna prostredníctvom kurátora chovu MVDr. Lukáša Rubinta.
V termíne 03. – 17. 02. 2023 pomáhal priamo v zariadení Cheetah Conservation Fund (CCF), v hlavnom meste autonómnej republiky Somaliland (bývala časť Somálska Harge Ysa) na základe zazmluvnenej spolupráce s touto neziskovou organizáciou.
Zariadenie poskytuje opateru pre skonfiškované jedince geparda štíhleho (Acinonyx jubatus) z nelegálneho obchodu.
Príďte sa na gepardy pozrieť, príďte ich podporiť.
Uhradením vstupu do parku, kúpou zážitkového balíka, občerstvením v bistre, nákupom v obchode so suvenírmi nám pomáhate pre nich zabezpečiť kvalitnú potravu, vykurované vnútorné priestory, veterinárnu starostlivosť, opateru ošetrovateľov….
Málo, či veľa, Vaša pomoc sa ráta.
Tešíme sa na Vás v Malkia Parku.