Deň starých rodičov - 8. október

Deň starých rodičov – 8. október

Október je viac ako len mesiac, je symbolom zrelosti a múdrosti. Je to obdobie, kedy príroda ustupuje a pripravuje sa na zimné obdobie, čo nám pripomína krásu zmien a učí nás, že aj starnutie je súčasťou života. Október nás povzbudzuje venovať pozornosť starším a označuje sa za mesiac úcty k starším.

 

V Malkia Parku oslavujeme život a všetky jeho formy.

Za “starobu” v našich výbehoch sa nehanbíme.

 

Lev vo voľnej prírode sa dožíva zhruba 11-12 rokov, v ľudskej opatere to môže byť aj dvojnásobok. Naša levica Elza (narodená v roku 2006) a levica Suria (narodená v roku 2010) obývajú spoločný výbeh. Podľa roku narodenia sa dá ľahko vypočítať, že vo voľnej prírode by už takpovediac “presluhovali”. V Malkia Parku sú však stále pod odborným dozorom ošetrovateľov. Práve ich pozorné oči spozorovali už v začiatkoch zhoršenie Suriinho zraku. Dnes je Suria slepá, čo by bolo pre ňu vo voľnej prírode rozsudkom smrti, ale u nás sa aj napriek tomuto svojmu handicapu teší životu. Krmivo bez problémov prijíma, vo svojom výbehu aj v ubikácii sa vie ďalej orientovať a rada sa vyhrieva na slnku.

 

Svojim vekom tejto dvojici levíc konkuruje lev Cezar (narodený 2009) a levica Kamu (narodená 2008). Na samiciach tohto druhu laikovi nie je na prvý pohľad ľahké rozoznať vek, ale na samcovi si hneď každý všimne jeho majestátnu hrivu, ktorá odzrkadľuje nielen zdravotný stav, ale aj vek jedinca. Pri Cezarovi je jeho krásna hriva už citeľne tmavšia, matnejšia a má určité rozstrapkané miesta, vďaka čomu už nepôsobí tak jednoliato. Hriva levom pri súbojoch chráni krk pred nebezpečnými údermi pazúrov a zubov od iných samcov. Aj vďaka tomuto indikátoru veku a zdravotného stavu môžeme povedať, že vo voľnej prírode by ho na vrchole jeho svorky už veľmi pravdepodobne nahradil iný lev. U nás si však v kľude nažíva vo výbehu so svojou družkou Kamu a ich dvomi dcérami Love a Aryou.

 

Avšak v našom rebríčku najstaršieho zvieraťa na samom vrchu nenájdeme levy púšťové, ale medvedice hnedé eurázijské. Trudy sa narodila už v roku 1985 a Hildegard v roku 1992, čo z nich robí skutočne najstaršie zverenkyne Malkia Parku. Sú to skvelé, naozaj veľmi inteligentné zvieratá, ktoré obývajú priestranný členitý výbeh s jazierkom. Na svoje presuny po výbehu potrebujú už značné množstvo, ktorý im je, samozrejme, dopriaty. Zvieratá v Malkia Parku ku ničomu nenútime, ani na ne nevyvíjame zbytočný tlak. Trudy a Hildegard si u nás užívajú zaslúžený dôchodok po dvadsať ročnom vystupovaní v cirkuse. Snažíme sa im poskytnúť starostlivosť, lásku, rešpekt, pochopenie a dostatok trpezlivosti, ktoré si každé zviera zaslúži.

 

Každý október prináša so sebou nádherné farby jesene, ale zároveň aj priestor na zamyslenie sa, spomalenie a nádej na nové začiatky. Október je mesiacom úcty k starším, časom na to, aby sme si pripomenuli hodnoty, múdrosť a lásku, ktoré prinášajú starší členovia našich rodín. A práve 8. októbra si pripomíname ich výnimočnosť pri príležitosti Dňa starých rodičov.

Jedným z pekných spôsobov, ako vyjadriť starým rodičom svoju lásku a úctu, je vziať ich na výlet. Zoo Malkia Park je skvelým miestom na trávenie spoločného dňa s rodinou a priateľmi.

 

A ako si výlet so starými rodičmi užiť u nás čo najlepšie?

 

Vyberte si deň, ktorý nie je príliš horúci ani studený. Takýto výber poteší nielen vašich seniorských príbuzných, ale zároveň aj vás, lebo v takomto ideálnom počasí sú aj naši zverenci najaktívnejší.

Urobte si prestávku na obed alebo občerstvenie. Bistro Cézar situované pri pravidelne prebiehajúcich doobedných komentovaných kŕmeniach je Vám cez víkendy plne k dispozícii.

Netlačte na svojich starých rodičov, aby chodili príliš rýchlo. Každý má svoje tempo a výlet má predsa potešiť všetkých jeho účastníkov.

Buďte trpezliví a pozorní k potrebám starších. Empatia sa skutočne vypláca.

 

Deň starých rodičov je príležitosťou povedať svojim starým rodičom, že ich máte radi a vážite si ich. Vezmite ich do Malkia Parku a vytvorte si spolu nezabudnuteľné spomienky! 🙂