Deň gepardov - 4. decembra

Deň gepardov – 4. decembra
gepard štíhly

Gepard Khayam sa narodil v zajatí vo Wildlife Safari v Oregone a odchovala ho renomovaná odborníčka na gepardy a tiež ich ochrankyňa doktorka Laurie Marker.

Doktorka Marker skúmala správanie gepardov a v roku 1977 sa rozhodla previezť Khayama do Namíbie, aby zistila, či je možné naučiť loviť gepardy narodené v zajatí.

Tento experiment sa podaril a obaja sa vrátili späť do Oregonu.

Doktorka Marker bola však v Afrike svedkom toho, ako africkí farmári zabíjajú gepardy, často len z preventívnych dôvodov, aby chránili svoje stáda hospodárskych zvierat.

V roku 1990 preto založila svetoznámy Fond na ochranu gepardov (Cheetah Conservation Fund = CCF) a presťahovala sa do Namíbie, aby gepardy chránila a riešila konflikty medzi týmito krásnymi šelmami a miestnymi obyvateľmi.

Malkia Park úzko spolupracuje s Fondom na ochranu gepardov (Cheetah Conservation Fund = CCF), kúpou niektorých suvenírov v Malkia Parku podporíte aj gepardy v CCF.
V lete, v roku 2023, sme zorganizovali podujatie pre verejnosť Víkend gepardov, kde mali návštevníci možnosť dozvedieť sa zaujímavosti zo života gepardov vo voľnej prírode, v ľudskej opatere v Malkia Parku, ale aj v centrále CCF v Somalilande (Afrika).

Gepard štíhly – symbol elegancie, aj najrýchlejší cicavec na svete.
Z nuly zrýchli na 100 km za 3 sekundy.
Gepard dosahuje v behu na krátku vzdialenosť (500 m) rýchlosť 110 km/hod, avšak rýchlo sa prehrieva – nebeží dlho.
Na rozdiel od iných mačkovitých šeliem nemá úplne zaťahovacie pazúry, takže nemôže šplhať vertikálne do korún stromov, pazúry však majú za úlohu lepšiu priľnavosť k terénu, možnosť zapichnúť sa do zeme a prudko zmeniť smer pri kľučkujúcej koristi.
Sú to denní lovci, riadia sa zrakom.

Obývajú rozsiahle teritóriá, ktoré sa prekrývajú s teritóriami iných samíc – väčšinou sestry a matky.
Samci sú samotári (40%), alebo žijú v dvojiciach (41%), alebo trojiciach (19%).
Teritóriá samcov sa prekrývajú s teritóriami samíc. Všetci si ho spolu značkujú a ochraňujú.

Gepardy čelia tlaku vyhynutia v dôsledku zmeny podnebia, lovu ľudí, nelegálny obchod ( trofeje,kožušiny, časti tiel) a ničenia biotopov, čo spôsobuje zmenšovanie ich populácie.

Odhaduje sa, že celková svetová populácia je cca 6600 jedincov.
Veľkou výzvou pre ich ďalšie prežitie predstavuje nízka genetická variabilita druhu.

V Malkia Parku máme 2 gepardie slečny, Dianku a Mary.

Viac o našich samičkách geparda štíhleho sa dozviete tu.

Ďakujeme za podporu a ochranu všetkých zvierat – či už našich gepardích slečien, akéhokoľvek iného zvieratka, gepardov vo voľnej prírode, alebo ochranu živej prírody celkovo.
„Iba ak to pochopíme, nám na tom môže záležať. Len ak nám na tom záleží, môžeme pomôcť. Len ak pomôžeme, môžeme zachrániť.“ —  Jane Goodall

Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/autori/jane-goodall/