Národný deň lám - 9. december

Národný deň lám – 9. december

9. decembra oslavujeme Národný deň lám.

Tento deň má za cieľ upozorniť na zaujímavé zvieratá, ktoré ľudí očarili nielen svojim fascinujúcim zjavom, ale najmä svojou vytrvalosťou, inteligenciou, pracovitosťou a rôznorodou úžitkovosťou. Národný deň lám bol vytvorený v roku 2015 na počesť týchto chlpatých štvornohých tvorov, ktoré v dnešnej dobe ľudia chovajú nielen ako hospodárske zvieratá, ale už aj ako domácich miláčikov. Iné zdroje udávajú, že prvýkrát bol Národný deň lám oslavovaný už v roku 1932. V tomto roku došlo kvôli suchu k hromadnému úhynu množstva hospodárskych zvierat – najmä oviec. Lamy ukázali svoju odolnosť a húževnatosť, čo upriamilo pozornosť na ich dôležitosť v ľudskom živote.


Lamy pochádzajú z Južnej Ameriky, no v súčasnosti sú chované takmer po celom svete, vrátane Slovenska.

 

V Malkia Parku v Orechovej Potôni chováme dva druhy lám: lamu alpaku a lamu krotkú. Naša lama alpaka je dospelý samec menom Dežo, aj keď je na prvý pohľad z celého stáda najmenší. Je to preto, lebo alpaky sú značne menšie oproti lamám krotkým. Lamy krotké sú v našom stáde vo väčšom zastúpení – konkrétne chováme štyroch jedincov. Lamča, Buba, Bambi a Belo sa líšia nielen svojou farbou, ale taktiež aj rôznou povahou. Vypichnúť musíme určite špecifickosť Buby, našej vysokej tmavohnedej samice. Bubu je veľmi priateľská a túlivá, čiže sa občas stáva, že naťahuje krk cez ohradu a snaží sa dať ľuďom, ktorí sú jej sympatickí, pusinku. Je to súčasne aj naša najstaršia lama – narodila sa už v roku 2004. Tieto zvieratá nás denne dokážu prekvapiť svojou silnou vôľou a jedinečnými osobnosťami. Veríme, že aj Vám pri návšteve nášho parku vyčaria úsmev na tvári.


Zvláštny vzťah medzi ľuďmi a lamami nie je len o chovateľstve alebo hospodárstve, ale aj o pestrosti ich použitia a ich nádhernej kráse.


Lamy alpaky majú svoje miesto v srdci ľudí nielen kvôli svojej oddanosti, ale aj kvôli svojej hodnote. Ich vzácna a jemná srsť je pokladom, z ktorého ľudia vyrábajú rôzne teplé šatstvo – čiapky, svetre, rukavice, šály… Jemná, no zároveň odolná srsť lamy alpaky je považovaná dokonca za antialergickú. Táto vlastnosť robí alpaky špeciálnymi v očiach tých, ktorí sú citliví na bežné alergény. Prvá a druhá striž tohto druhu sú mimoriadne cenné. Dokonca sa udáva, že mláďatá iba vyčesávajú. Oblečenie zhotovené z takto získanej vlny je vraj najjemnejšie.


Na druhej strane sú lamy krotké s celkom inou úžitkovosťou. Známe sú svojou schopnosťou niesť náklady do vysokých nadmorských výšok. V oblastiach, kde by to už iné zvieratá (ako napríklad somáre) dávno doslova “neudýchali”, lamy krotké ukazujú svoju neoceniteľnú hodnotu. Ich odolnosť voči extrémnym podmienkam je fascinujúca a ich sila vzhľadom na veľkosť tela je úctyhodná. Sú to spoľahliví a oddaní spoločníci pre každého, kto potrebuje pomôcť s bremenami vysoko v horách.


Okrem svojej praktickej “hmotnej” užitočnosti akou je vlna, mlieko, mäso či nosenie, majú lamy tiež estetickú hodnotu. Ich farebné variácie siahajú od snehobielej po tmavé odtiene hnedých. Niektoré lamky majú škvrny, ktoré dodávajú ich kráse ešte ďalší rozmer. Táto pestrosť farieb je pôsobivá nielen pre chovateľov, ale aj pre tých, ktorí radi obdivujú krásu prírody. Aj v Malkia Parku nájdete ako čisto biele či hnedé jedince, tak aj bielo-hnedé či s rôznymi škvrnitosťami a tzv. “ponožkami”, čím sa označuje konkrétne bledšie (väčšinou priamo biele) sfarbenie na končatinách zvieraťa. Napríklad Dežo, ktorý je hnedý, má na tvári veľký biely a malý čierny fľak.


Národný deň lám je príležitosťou na reflexiu a oslavu tohto úžasného živočícha. Nielenže sú lamy neodmysliteľnou súčasťou mnohých spoločenstiev po celom svete, ale aj symbolom pestrosti prírody a praktického využitia v ľudskom živote. V Malkia Parku je ich prítomnosť nielen príležitosťou na vzdelávanie a učenie, ale aj na obdivovanie a oceňovanie krásy a múdrosti, ktoré tieto zvieratá prinášajú do sveta. Takže v tento špeciálny deň, dajme lámam zaslúženú pozornosť a pripomeňme si ich dôležitú úlohu v našich životoch a vo svete prírody. Oslavujme ich múdrosť, krásu a praktickú hodnotu, ktorú nám poskytujú, a vďaka nim si uvedomme, aký výnimočný dar máme v prítomnosti týchto úžasných tvorov.