Buďme k zvieratám ľudskejší!
Zistite viac prečo a ako pomáhame zvieratám
Staráme sa o 282 jedincov
ZOO je otvorená takmer počas celého roka
Nahliadnite ako to u nás vyzerá a čo sa u nás deje
Zistite viac o našich zverencoch
Cez víkendy a sviatky
Nenecháme Vás hladných
Myslíme na všetkých, aj na tých najmenších
Naša ZOO žije stále niečím novým
Autorom myšlienky vzniku Svetového dňa tiav je Prof. Dr Abdul Raziq Kakar.
Na svojom sociálnom profile na internete uvádza hneď niekoľko dôvodov vzniku tohto dňa: “Hlavnou a dôležitou úlohou, ktorú mala ťava, bolo poskytnúť potravu v podmienkach, kde mal iný druh dobytka ťažkosti s prežitím a produkciou”.
Pretože ťava ešte nie je dobre pochopená a význam týchto vzácnych bylinožravcov nie je uznávaný a docenený. Medzi tvorcami politiky a všeobecnými masami laickej verejnosti je ťava považovaná za zviera zaostalé a vzdialené.
Svetový deň tiav je preto veľmi dôležitý, aby sa zdôraznila skutočná hodnota a potenciál ťavy.
Ťavie mlieko sa považuje za prírodnú lekáreň, no napriek tomu ho ľudia potrebujú poznať a pochopiť. Aby sme zdôraznili dôležitosť ťavy, skutočne potrebujeme deň, aby sme sa mohli spoločne usilovať o uznanie a ocenenie ťavy.”
Prvý Svetový deň tiav sa konal v roku 2009, kedy bol profesorom Kakarom zorganizovaný seminár, na ktorom prednášal o význame tiav, ich histórii, kultúrnej úlohe či potravinovej využiteľnosti. Z roka na rok sa počty zaangažovaných ľudí zväčšovali, a tým aj záujem o ťavy v celosvetovom meradle.
Ťavy dvojhrbé sú pôvodom z Ázie. Dnes sa vyskytujú predovšetkým v púštnych oblastiach severnej Afriky a juhozápadnej Ázie. Ťavy jednohrbé (dromedáre) pochádzajú z Afriky.
Naše ťavy dvojhrbé – Kamil a Nela – pochádzajú z cirkusu. Kamil ku nám prišiel skôr a je zhruba o dva roky starší ako Nela. Zvykli si na seba a dnes tvoria nerozlučný pár. Naši ošetrovatelia sa o nich príkladne starajú a venujú pozornosť nielen úprave ich výbehu, ale aj zamestnaniu šikovných ťavích hláv formou rôznych enrichmentov a práce zo zeme 🙂
A čím sú ťavy také jedinečné? Ako sa prispôsobili extrémnym podmienkam?
Hrby sú zložené z tukového tkaniva a slúžia ako zásoba energie v období nedostatku potravy.
Tuk sa postupne premení na vodu a energiu, čo im umožňuje prežiť aj v extrémnych podmienkach.
Ich žalúdok je rozdelený na tri časti a efektívne im umožňuje spracovať ťažkú a suchú stravu.
Sú to veľké a mohutné zvieratá, ktoré dosahujú dĺžku až 3 metrov a váhu až 700 kg. Napriek tomu sa dokážu pohybovať aj na piesku, vďaka svojim širokým a mäkkým kopytám.
Sú to spoločenské zvieratá a väčšinou sa zdržiavajú v skupinách, ktoré môžu mať až niekoľko desiatok jedincov. Stádovitosť pomohla aj pri domestifikácii.
V tradičnej ázijskej kultúre sa ťavy dvojhrbé používajú ako ťažné zvieratá, na dopravu a výrobu mlieka a mäsa.
Srsť ťavy sa prispôsobuje ročnému obdobiu. V lete ju krátka srsť chráni pred slnkom, na zimu zhustne a spoľahlivo drží zviera v teple.
Pred pieskom sú zraniteľné časti tela chránené skutočne bravúrne. Uši sú zarastené hustou srsťou, nozdry vie “zaklapnúť” a oči chráni tretie viečko.
Príďte sa na naše ťavy dvojhrbé, Nelku a Kamila, pozrieť do Malkia Parku.
Tešíme sa na Vás.