Svetový deň rybolovu sa každoročne oslavuje 21. novembra.
Jeho cieľom je upozorniť na nadmerný rybolov, ale aj ničenie morských a sladkovodných biotopov. Nemenej závažným problémom je vypúšťanie škodlivých látok do vôd, čo má negatívne dopady na vodný ekosystém. Napríklad kumulácia plastového odpadu v oceánoch spôsobuje úrazy a smrť morských živočíchov.
V roku 1997 sa konalo stretnutie World Forum of Fish Harvesters and Fish Workers v New Delhi, ktoré viedlo k vytvoreniu World Fisheries Forum so zástupcami z 18 krajín. Na stretnutí bola podpísaná deklarácia obhajujúca udržateľné rybolovné opatrenia.
Rybolov je dôležitým zdrojom potravy a príjmov pre množstvo ľudí po celom svete. Nezákonný, neohlásený a neregulovaný rybolov je jednou z najväčších hrozieb pre mnohé populácie sladkovodných, aj morských rýb.
Keďže v Malkia Parku je veľký počet šeliem, ktoré sa živia mäsom, ryby sú súčasťou ich jedálneho lístka. Nie však vo veľkých množstvách – najviac skonzumujú hovädzieho mäsa, súčasťou ich potravy je aj divina, králičie, jahňacie mäsko, pernatá zver.
Ryby sú súčasťou potravy napríklad aj tigrov, alebo levov.
Čo nikoho neprekvapí, rybacím mäskom nepohrdnú jaguáre americké, samica Maya a súrodenci, bratia Franco a Nero.
Jaguáre americké sa vo voľnej prírode vyskytujú práve v oblastiach s vodnými tokmi.
Jaguáre vo voľnej prírode, ale aj u nás v Malkia Parku, radi plávajú, dokonca sa aj potápajú – aj preto majú vo výbehu hlboké jazierko, kam im v letných mesiacoch často dávame potravu.
Takto sa musia sa snažiť kúsky mäska vo vode nájsť a uloviť. Rovnako by to museli zrealizovať aj v ich prirodzenom prostredí, len s jediným rozdielom: v prírode by bola ich korisť živá, my šelmám do výbehov živú korisť nedávame.
Bolo by to nefér voči živej koristi, ktorá sa vo výbehu nemá kde schovať, ba ani ako utiecť.
Jaguáre si vo voľnej prírode bez problémov ulovia ryby, žaby, jašterice, kapybary, kajmany, kopytníky, vtáctvo, ktoré hniezdi na zemi.
Dokonca majú tak silné čeluste, že bez problémov prehryznú pancier korytnačky a dostanú sa tak ku korytnačiemu mäsku.
Jaguáre potrebujú teplo, sú to exotické zvieratá, takže v tomto chladnom novembrovom období aj oni potrebujú vykurované vnútorné výbehy.
Ak prídete na návštevu Malkia Parku, podporíte tak finančne chov aj týchto úžasných zvierat: zaplatením vstupného ich “pozvete na obed“, finančne im prispejete na vykurované vnútorné priestory, veterinárnu starostlivosť, opateru ošetrovateľov, enrichmenty,….
U nás v Malkia Parku chováme aj legálneho “rybára“ – nie je však veľký a v podstate sa ani vo veľkej miere rybami neživí – a to dokonca ani vo voľnej prírode. Rybárik smejivý “nerybárči” ako iné rybáriky.
Loví hmyz, drobné jašterice, hady, u nás je súčasťou jeho jedálneho lístka aj kuracie mäsko, myšky, no nepohrdne ani červami.
Rybárik smejivý, alebo aj “Chichotavý Jack“ dostal svoje meno vďaka hlasným zvukom, ktoré pripomínajú ľudský smiech. Podľa starej austrálskej legendy si Boh Slnka vybral tohto vtáčika, aby svojím spevom budil ľudí, ktorým sa nechce ráno vstávať.
Austrálčania ich radi nechávajú žiť v blízkosti svojich obydlí, lebo ich zbavujú pre nich nežiadúcich živočíchov, ako sú napríklad hlodavce či jedovaté hady.
Rybáriky smejivé uprednostňujú lesné porasty s bohatým olistením.
Je to denný živočích a pri spôsobe lovu sa spolieha hlavne na svoju trpezlivosť. Sedí na konári a číha. Čaká, kým sa v dostatočnej blízkosti objaví nejaká korisť a potom sa na ňu vrhne, uchytiac ju svojim silným zobákom – podobným štýlom iné rybáriky lovia ryby.
Rybárik smejivý však ryby veľmi neloví, príležitostne ich kradne z okrasných jazierok obyvateľom v Austrálii – tam sa totiž prirodzene vyskytuje.
Partneri rybárikov smejivých spolu zostávajú väčšinou celý život. Mláďatá z predchádzajúcej znášky často zostávajú s rodičmi a pomáhajú pri kŕmení mladších súrodencov, pri obhajobe teritória, či pri obrane pred predátormi.
V zimnom období majú rybáriky smejivé v Malkia Parku vykurované vnútorné priestory, pretože sú to exotické vtáčiky a teplo je pre nich životne dôležité.
Vidieť ich – cez presklené výbehy – môžete aj v zime 🙂 .
Príďte sa na (nielen na) nich pozrieť a podporiť aj chov týchto nevšedných zvierat zakúpením vstupenky.
Príďte do Malkia Parku, Tešíme sa na Vás.