Buďme k zvieratám ľudskejší!
Zistite viac prečo a ako pomáhame zvieratám
Staráme sa o 282 jedincov
ZOO je otvorená takmer počas celého roka
Nahliadnite ako to u nás vyzerá a čo sa u nás deje
Zistite viac o našich zverencoch
Cez víkendy a sviatky
Nenecháme Vás hladných
Myslíme na všetkých, aj na tých najmenších
Naša ZOO žije stále niečím novým
Na Slovensku máme päť zoologických záhrad:
najstaršou je Národná ZOO Bojnice, ktorá začala svoju cestu v roku 1955 a teda funguje už 69. rok.
Druhou najstaršou je ZOO Bratislava, tá otvorila svoje brány v roku 1960 a funguje už 64. rok.
Treťou najstaršou je ZOO Spišská Nová Ves, návštevníkov víta od roku 1974 a funguje už 50 rokov.
ZOO Košice vznikla v roku 1979 a funguje 45. rok.
Úplne najmladšou a zároveň prvou súkromnou ZOO od vzniku Slovenskej republiky je náš Malkia Park, ktorý získal štatút ZOO 5. 5. 2022.
Nachádza sa v malebnom prostredí Orechovej Potône, neďaleko Dunajskej Stredy, približne pol hodiny autom z Bratislavy.
Od svojho založenia sa Malkia Park zaviazal k dvojakému poslaniu: k záchrane a ochrane zvierat – a to nielen ohrozených druhov a ku vzdelávaniu verejnosti – o fungovaní a spôsoboch ochrany biodiverzity a životného prostredia.
Čo sme stihli v Malkia Parku za tie dva roky?
Jedným z hlavných cieľov je aktívne prispievať k ochrane ohrozených druhov a ich prirodzeného prostredia.
Od získania štatútu ZOO v roku 2022 sa zameriavame na rôzne projekty a aktivity, vďaka ktorým, ako pevne veríme, tieto ciele úspešne dosahujeme.
Okrem bežnej starostlivosti o zvieratá sa angažujeme vo výskume zameranom na ochranu druhov.
Napríklad diplomová práca nášho kurátora chovu MVDr. Lukáša Rubinta na Univerzite veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach sa zaoberá problematikou chovu tigra bengálskeho, s dôrazom na jeho bielu – leucistickú formu.
Tento výskum je dôležitý nielen pre pochopenie genetických aspektov chovu, ale aj pre zlepšenie podmienok chovu týchto vzácnych zvierat v zajatí.
Malkia Park sa zároveň aktívne zapája do medzinárodnej spolupráce a účasti na konferenciách a projektoch súvisiacich s ochranou ohrozených druhov.
Zúčastnili sme sa na II. Medzinárodnej konferencii CITES a spolupráca so Safari parkom Dvůr Králové sú len niektoré príklady spolupráce, ktoré posilňujú úsilie o ochranu prírody na globálnej úrovni.
Druhým dôležitým pilierom poslania Malkia Parku je vzdelávanie verejnosti o biodiverzite a ochrane prírody.
Investujeme do edukačných programov, ktoré informujú návštevníkov o dôležitosti ochrany druhov zvierat a ich prirodzeného prostredia.
Informačné tabule umiestnené pri každom výbehu poskytujú základné informácie o danom druhu živočícha, o mieste výskytu v prirodzenom prostredí a stupni ohrozenia vo voľnej prírode.
Veľké edukačné tabule v parku upozorňujú na problémy úbytku ohrozených druhov vo voľnej prírode a motivujú návštevníkov k ochrane životného prostredia.
Poskytujeme odbornú prax pre študentov stredných a vysokých škôl, ako aj odborné exkurzie.
V Malkia Parku tiež organizujeme tematické podujatia a víkendové programy pre širokú verejnosť, ktoré majú za cieľ priblížiť problematiku ochrany prírody a zachovania biologickej rozmanitosti.
Podujatia ako Deň šeliem, Svetový deň korytnačiek alebo Víkend gepardov zase ponúkajú návštevníkom možnosť bližšie sa zoznámiť so špecifickými druhmi zvierat, o spôsobe života vo voľnej prírode a možnostiach ochrany ich prirodzeného prostredia.
V rámci programu In-situ je naša pomoc aktívna prostredníctvom kurátora chovu MVDr. Lukáša Rubinta.
V termíne 03. – 17. 02. 2023 pomáhal priamo v zariadení Cheetah Conservation Fund (CCF) v hlavnom meste autonómnej republiky Somaliland (bývala časť Somálska Harge Ysa) na základe zazmluvnenej spolupráce s touto neziskovou organizáciou.
Zariadenie poskytuje opateru pre skonfiškované jedince geparda štíhleho (Acinonyx jubatus) z nelegálneho obchodu.
V rámci ochrany ohrozených druhov je Malkia Park zapojený do dvoch európskych záchranných programov Ex-situ (EEP) pre psy hyenovité a fosu madagaskarskú.
V priebehu roku 2023 sme sa podieľali aj na riešení problematiky medveďa hnedého vo voľnej prírode – strácanie prirodzenej plachosti a vyhľadávanie potravy pri ľudských obydliach (nebezpečenstvo pre človeka), a to priamym testovaním odolnosti rôznych smetných nádob vo výbehu našich medveďov a ich následného využitia v problémových oblastiach výskytu medveďa hnedého.
V areáli parku sme vytvorili tri tematické edukačné chodníky.
Prvý je zameraný na život hmyzu, včiel. Na ploche, ktorú nekosíme a podporujeme prirodzený lúčny porast, sú umiestnené hmyzie domčeky a edukačný včelí úľ. Návštevníci sa môžu dozvedieť mnoho zaujímavého aj z tematických edukačných panelov.
Druhý náučný chodník pozostáva z nadrozmerných modelov zvierat vytvorených spoločnosťou Mechanical ZOO. Táto výstava je rozmiestnená po celom parku.
Modely sú vytvorené umeleckým kováčom pánom Eperješim z kovového odpadu, ktorému týmto vdýchol nový život.
Na edukačných tabuliach vysvetľujeme problematiku znečisťovania životného prostredia nadmernou produkciou odpadov a s tým súvisiace vyhynutie niektorých živočíšnych druhov.
Hlavnou myšlienkou edukačného chodníka je memento: aby z dôvodu úbytku ohrozených druhov nemuseli budúce generácie vidieť niektoré druhy zvierat len ako takéto neživé kovové, vystavené modely.
Tretí kombinovaný edukačný chodník sme pripravili v priestoroch parku a hornej vnútornej terasy bistra Malkia v penzióne MALKIA**.
Táto výstava je zameraná na problematiku ochrany živočíchov vo voľnej prírode a na poukázanie na hlavné dôvody ich úbytku.
Kampaň Ukradnutá divočina predstavuje 3 sériu fotografií o ilegálnom obchode so zvieratami. Premiéru mala na svetovej ochranárskej konferencii CoP19 CITES v Paname. K spusteniu v poradí už tretej fotosérie tejto kampane sa pridalo 12 českých a zahraničných zoologických záhrad, zo Slovenska ZOO Bojnice a Malkia Park.
Malkia Park sa tiež angažuje v edukačných aktivitách prostredníctvom svojej webovej stránky a sociálnych médií. Aj týmto spôsobom informuje verejnosť o svojich aktivitách, postrehoch, aj rôznych témach z oblasti ochrany prírody.
Zoologické záhrady teda predstavujú nielen miesto zábavy, ale aj centrum ochrany a vzdelávania, ktoré nám pomáha lepšie pochopiť náš svet a našu zodpovednosť voči nemu.
Moderné zoologické záhrady tiež poskytujú oveľa prirodzenejšie a priestrannejšie výbehy pre zvieratá, dbajú na enrichmenty, čiže obohatenie života zvierat v ľudskej opatere,… .
Výskum, ktorý prebieha v zoologických záhradách, pomáha lepšie spoznať zvieratá a pochopiť ich potreby.
Je dôležitý pre zachovanie ohrozených druhov a ich prirodzeného prostredia vo voľnej prírode.
S podporou verejnosti a ďalších organizácií veríme, že môžeme dosiahnuť ešte väčšie úspechy v ochrane biodiverzity a zároveň prispieť k trvalo udržateľnému rozvoju ľudskej spoločnosti.