Mesiac júl sa nesie v šírení osvety tigrov

Mesiac júl sa nesie v šírení osvety tigrov
29.júl je MEDZINÁRODNÝ DEŇ TIGROV a jeho hlavným cieľom je informovať verejnosť o problematike zániku tigrej populácie, o spôsoboch jej zachovania a zvyšovania ich počtu vo voľnej prírode.

Veľa faktorov zapríčinilo , že za jedno storočie počet voľne žijúcich tigrov rapídne klesol zo 100 000 na 3200 jedincov. Vďaka organizácii WWF, ktorá sa venuje zvýšeniu ich počtu vo voľnej prírode, dnes žije okolo 3900 jedincov. Žiaľ v zajatí je ich počet podstatne vyšší.

 

 

Alarmujúce fakty:

Z pôvodných deviatich poddruhov dnes žije už len šesť a aj ich počty sú alarmujúce.
Tiger je jedným z najikonickejších zvierat na svete a príčinou jeho poklesu je okrem odlesňovania pytliactvo a nelegálne obchodovanie, ale aj ľudské konflikty, kedy sa tigre častokrát dostávajú do blízkosti ľudí a ohrozujú ich. Na vine však nie je zviera, ale žial človek , ktorý mu čoraz viac uberá z ich prirodzeného prostredia a zabíja aj jeho potravu vo voľnej prírode…
Teritórium dospelého samca sa pohybuje od 150 km štvorcových až do 1000 km štvorcových. V zajatí? Na Slovensku zo zákona vyplýva povinnosť vonkajšieho výbehu pre tigriu rodinu 300 m štvorcových a 20 m2 pre každé ďalšie zviera a 30 m2 vnútorného priestoru. Tak si to porovnajme … neporovnateľné však?
V zajatí sú tieto majestátne šelmy rozmnožované a zneužívané pre zábavu a v prospech človeka, ako napríklad cirkusy, kontaktné zoo, či kvôli tradičnej ázijskej medicíne…

 

 

“Nádej umiera posledná…”

Vďaka ozajstným organizáciám po celom svete je tu však nádej, aby tieto majestátne stvorenia aj v zajatí mohli žiť ako ozajstné šelmy s dostatočne veľkými výbehmi a so starostlivosťou na úrovni ako si zaslúžia.
Filozofiou Malkia Parku je okrem poskytovania domova pre tieto šelmy aj šíriť osvetu a učiť ľudí k láske a k ich rešpektovaniu , pretože častokrát nevedia čo je správne a čo nie, kde je nejaká hranica, ako sa správať a zaobchádzať so zvieratami…
V našej starostlivosti máme momentálne 12 tigrov, z toho 4 sibírske, 8 bengálskych (z toho sú tri biele bengálske)… 3 sú z cirkusu , 3 zo súkromných zoo, 3 od súkromnej osoby a 3 skonfiškované vládou od pseudocirkusanta… z toho 2 majú nevyliečiteľnú chorobu, 2 problémy so zdravím a ďalší sa prejavia v budúcnosti nakoľko ich genetika nie je najlepšia v zajatí.

Tieto zvieratá rozmnožované v zajatí NIKDY neovplyvnia kritický počet voľne žijúcich tigrov! Ich ozajstná záchrana spočíva v ochrane vo voľnej prírode… v ich prirodzenom prostredí.

 

Pár zaujímavých faktov o tigroch:

Tiger je typický svojimi pásikmi … vedeli ste, že pásiky ktoré majú na srsti majú aj na koži? Sú úplne identické. Každý tiger má však úplne iné pásiky a ani jeden rovnaký tiger sa vo svete nenájde. Pre nich sú to ako naše otlačky prstov – jedinečné .

Vraví sa , že moč tigra smrdí ako maslový popcorn.

Tigre sú vynikajúci plavci a častokrát aj svoju ulovenú korisť zjedia vo vode, aby sa tak vyhli prípadnej predátorskej konkurencii ako je napríklad svorka vlkov.

Tigre sa musia ku koristi priblížiť čo najbližšie, pretože nie sú najlepšími bežcami a na to im slúžia ich pásiky ako maskovanie a jemné “vankúšiky” na labkách, aby čo najmenej ich bolo počuť, keď sa blížia ku svojej obeti.

Na jeden krát je schopný zožrať aj 30kg potravy, ktorú trávi niekoľko dní.