Ako správne separovať odpad a zachrániť planétu

Ako správne separovať odpad a zachrániť planétu
V Malkia Parku dbáme aj na šírenie osvety ohľadom ochrany našej planéty, v tomto prípade formou separácie odpadu , ktorý žiaľ návštevníci málokedy dodržiavajú a majú medzery, ktorý odpad do ktorého smetného koša patrí. Preto náš prvý príspevok na blog by sme začali touto témou.

Vedeli ste, že za minútu sa po celom svete predá okolo miliona plastových fliaš? Z toho menej ako polovica skončí v recyklovanom odpade a iba necelých 10% je úspešne zrecyklovateľných. Mnohé potom končia v oceánoch, v prírode, či v spaľovniach, ktoré následne znečisťujú ovzdušie.

Okrem plastu však v spaľovniach končí aj iný komunálny odpad, ktorého na Slovensku ročne vyprodukujeme niekoľko ton. Žiaľ, ľudia ešte vždy nie úplne dbajú na to, aby odpad poctivo separovali, pritom na tom nie je nič zložité.

Čo teda môžeme urobiť?

V prvom rade sa skúsme zamyslieť, či všetko čo kupujeme naozaj potrebujeme a riaďme sa trošku “zerowaste” životným štýlom. Ten odkazuje nie iba na separovanie odpadu ale aj na to, ako toho odpadu čo najmenej vyprodukovať. Možno by ste sa čudovali koľko zbytočností človek odhodí. A pritom stačí začať jednoducho napríklad odmietnutím letáku, ktorý vám ponúknu v nákupnom centre alebo na ulici. Ďalej to už pôjde samo. Odmietnutie slamky, vypitie kávy zo skleného pohára namiesto take away, nákup bezobalových potravín…. To všetko prispeje k tomu, aby sme neprodukovali také množstvo odpadu.

Prečo separovať?

V odpade, ktorý vyhadzujeme, sa nachádza množstvo druhov, ktoré vieme technologicky upraviť a vyrobiť z nich nové výrobky, ktoré po ďalšom použití zase vyseparujeme a využijeme na výrobu nových výrobkov. Napríklad z plechoviek sa dajú vyrobiť kľúče, z nápojových kartónov darčekové tašky a keď zrecykľujete približne 1 tonu papiera, zachránite tým 17 stromov.
Vy preto musíte spraviť jediné, oddeliť tieto jednotlivé odpadky, teda S-E-P-A-R-O-V-A-Ť!

Ako separovať?

Na separovanie slúžia špeciálne, farebne odlíšené, odpadkové koše. Do nich sa potom zvlášť triedi papier, sklo či plast. Väčšinou to farebne vyzerá nasledovne:

  • plast = žltá
  • papier = modrá
  • sklo = zelená

Ostatné odpadky sa zbierajú zvlášť. U nás v Malkia parku takéto koše máme tiež a k trom vyššie vymenovaným farbám sme pridali aj červenú, kde sa triedi zmiešaný odpad. Na niektorých miestach sa do červenej farby triedia kovy inde zase do zelenej bio odpad.

Oplatí sa kompostovať?

Ak v domácnosti disponujete drvičom odpadu, v tomto smere máte tak trochu vyhrané. Organický bio odpad, ako šupky zo zeleniny, ovocia či pozostatky z obedu, sa rozomelú na čiastočky veľké asi 0,5 cm a takto spracovaný vychádza spoločne s vodou z drviacej komory odpadovou rúrou do kanalizácie. V Spojených štátoch sú drviče súčasťou takmer každej domácnosti, u nás to zatiaľ také bežné nie je.

Ak drvič nemáte no na druhej strane bývate v rodinnom dome a máte možnosť kompostovať, urobte tak! Kompostovať je veľmi jednoduché. Stačí ak kompostovisko vo vašej záhrade umiestnite tak, aby vám nikde nezavadzalo a bolo umiestnené na polotieni, pretože na slnku kompost zbytočne vysychá. Pri kompostovaní platí, čím je to menšie, tým sa to lepšie kompostuje. Zaručí vám to rýchlejší proces rozkladu. Preto radšej všetko natrhajte alebo nakrájate na malé kúsky. Správny, kvalitný kompost spoznáte podľa toho, že je zrnitý, tmavý a nezapácha. Skôr vám pripomína vôňu záhradnej pôdy.

Čo do jednotlivých košov vhadzovať?

Aby sme vám zjednodušili premýšľanie, čo kam podľa správnosti patrí, pripájame vám krátky zoznam k jednotlivým smetným košom:

  • PLAST = prázdne fľaše od nápojov, mlieka, kelímky od jogurtov, nádobky od šampónov a inej kozmetiky, potravinárske fólie, mikroténové sáčky, nákupné tašky, kovové obaly ako plechovky konzervy, alobal
  • PAPIER = kancelársky papier, noviny, časopisy, reklamné letáky, knihy, krabice, kartóny
  • SKLO = fľaše od nápojov, zaváranín, kozmetiky, sklené nádobky

POZOR! Keď odhadzujeme plastové kelímky od jogurtov, masla, nápojov či kozmetiky, vždy ich pred vyhodením vypláchneme!

V dnešnej dobe sa už dá všetko, len treba chcieť!

Ďakujeme, že vám tiež nie je ľahostajný život na Zemi.
Tím Malkia Parku.

Ďalšie informácie o separácii nájdete aj tu:

https://www.plotbase.sk/blog/viete-spravne-recyklovat