Medzinárodný deň leoparda obláčkového - 4. august

Medzinárodný deň leoparda obláčkového – 4. august

Leopard obláčkový je vzácny a ohrozený druh veľkej mačkovitej šelmy, ktorý vo voľnej prírode obýva lesy mierneho pásma, tropické lesy, pohoria, skalné útesy, trávnaté oblasti, mokrade, jazerá a mangrovové močiare Južnej, Juhovýchodnej a Východnej Ázie.

V Malkia Parku našli svoj domov dva jedince tohto vzácneho leoparda – samec Obláčik a samica Cattleya.
Starostlivosť o leopardy obláčikové v ľudskej opatere je náročná úloha.

Ku našim zverencom pristupujeme s čo najväčšou starostlivosťou a odbornosťou. Naši zverenci majú k dispozícii priestranné a dobre upravené výbehy s množstvom vegetácie, stĺpov na šplhanie a palánd v rôznych výškach, z ktorých môžu sledovať okolie ako z rozhľadne.
Do výbehov im ošetrovatelia zvierat dávajú rôzne enrichmenty: schovávajú im potravu, vešajú potravu do výšky na stĺp,… aby sme simulovali lovecké schopnosti leopardov. Do výbehov nedávame žiadnu živú korisť, bolo by to nehumánne voči živej koristi, ktorá nemá možnosť sa schovať, alebo utiecť a naše šelmy by sa s touto korisťou pravdepodobne len hrali, nakoľko nie sú nútené loviť pre nasýtenie sa.

Zároveň im poskytujeme výživu zodpovedajúcu ich potrebám a pravidelné veterinárne kontroly, aby boli v čo najlepšej zdravotnej kondícii.

Leopard obláčikový (Neofelis nebulosa) je charakteristický svojou krásnou srsťou s typickým vzorom pripomínajúcim oblaky.

Táto kožušina mu poskytuje skvelé maskovanie v jeho prirodzenom prostredí. Leopardy obláčikové sú známe svojou adaptabilitou na rôzne prostredia, ako sú dažďové pralesy, horské oblasti aj bambusové háje. Avšak kvôli potrebe pomerne veľkého teritória, neznášanlivosti voči ostatným jedincom svojho druhu, ale hlavne odlesňovaniu, pytliactvu a stratám prirodzeného prostredia sa leopard obláčikový ocitá na pokraji vyhynutia.

Čím je leopard obláčikový taký jedinečný?
● Leopard obláčikový je najmenšou veľkou mačkovitou šelmou.
● Vďaka prispôsobeniu jeho panvových končatín, dokáže zliezť zo stromu hlavou nadol. Toto správanie je bežné u medvedíka čistotného, ale je veľkou raritou pri mačkovitých šelmách. Bolo dokonca pozorované správanie, kedy leopard obláčikový “visí” za svoje panvové končatiny, čo mu umožňuje hrudníkovými končatinami chytiť korisť.
● Je veľmi obratným lovcom v korunách stromov. Medzi stromami či prípadne z konára na konár dokáže preskočiť až vzdialenosť 4,5 metra.
● Má úplne skostnatenú jazylku, čo znamená, že nemôže revať ako veľké mačkovité šelmy, ale môže vrčať a priasť podobne ako mačka domáca.
● Chvost tohto zvieraťa je rovnako dlhý ako jeho telo. Pomáha mu pri rovnováhe.
● Má najväčšie očné zuby v pomere k lebke zo všetkých mačkovitých šeliem. Dosahujú až 5 cm. Sibírsky tiger má síce najdlhšie očné zuby (až 7,5 cm), ale hmotnostne aj veľkosťou leoparda obláčikového ohromne prevyšuje. Kým leopard obláčikový dosahuje hmotnosť zhruba 20 kg, tiger sibírsky môže mať aj 250 kg.
● Svoju tlamu dokáže otvoriť bez väčších problémov až do 100 stupňov.

Medzinárodný deň leoparda obláčkového je pokusom zvýšiť povedomie o leopardoch obláčkových v zajatí aj vo voľnej prírode.
Iniciátormi sú Lauren Amos a Dan Kemp, dvaja chovatelia šeliem z Howletts Wild Animal Park a Aspinall Foundation v Kente v Anglicku, ktorí denne pracujú s týmto plachým a fascinujúcim druhom.
Prvýkrát bol tento deň oslávený v roku 2018 a súčasťou úvodného podujatia boli rozhovory, prehliadky aj aktivity pre všetky vekové kategórie v Howletts Park v Kente. Našťastie pre leopardy obláčkové však tento deň dnes neexistuje len v Kente, ale oslavy zasiahli najprv aj zoologické záhrady v USA a Ázii a postupne sa rozšírili do celého sveta.

Medzinárodný deň leoparda obláčkového je dôležitým dňom na uvedomenie si krehkosti a jedinečnosti tohto vzácneho druhu živočícha, ale aj jeho dôležitú úlohu v prirodzených ekosystémoch, ktoré by sme mali poznať a chrániť.

V Malkia Parku sme odhodlaní pokračovať v našom úsilí o ochranu zvierat, ich prirodzeného prostredia, a tiež o osvetu a povedomie verejnosti o úžasnej druhovej rozmanitosti.