29. júl - Medzinárodný deň tigrov

29. júl – Medzinárodný deň tigrov

Medzinárodný deň tigrov vyhlásili v roku 2010 na Medzinárodnom fóre o problematike zachovania tigrov na Zemi, ktoré sa konalo v Sankt-Peterburgu (Petrohrad). Samit sa zjednodušene označuje aj ako “tigrí samit“.
Tento deň je venovaný zamysleniu sa nad ich stavom a nebezpečenstvu zmenšenia ich populácie, ktoré im hrozia, ako aj podporovaniu ich ochrany a prežitia vo voľnej prírode.

Tigre považujeme za symbol sily, krásy a divočiny.
Sú to majestátne šelmy, ktoré zaujímajú dôležité miesto v ekosystémoch.

Žiaľ, ich počet rapídne klesá kvôli mnohým hrozbám, ako je strata prírodných biotopov, nezákonný lov a obchodovanie s časťami ich tiel, ako aj konflikty s ľuďmi.

Deň tigrov nám pripomína potrebu konať. Počet tigrov vo voľnej prírode klesol na alarmujúce čísla. Podľa odhadov zostáva na svete len približne 3 900 voľne žijúcich tigrov, a to v porovnaní s historickým počtom tigrov, ktorý sa odhaduje na stovky tisíc jedincov, je ohromujúci rozdiel.
Ochrana tigrov zahŕňa rôzne opatrenia a snahy. Jedným z hlavných cieľov je zachovanie ich prirodzeného prostredia, ako sú lesy, kde majú dostatok potravy a útočiská.

Ďalšou dôležitou iniciatívou je boj proti nezákonnému obchodovaniu s tigrami a ich časťami, ako sú kože, kosti a orgány, ktoré sa využívajú v tradičnej medicíne.
Poznáme 9 poddruhov tigra džungľového, pričom 3 poddruhy už sú vyhynuté.

V Malkia Parku chováme dva poddruhy:

  • tiger džungľový indický/bengálsky
  • tiger džungľový sibírsky/ussurijský 4 jedincov poddruhu tigra džungľového indického u nás môžete vidieť v bielej farbe.
    Ide o leucistickú mutáciu, nie o albinizmus.

Predpokladá sa, že skoro všetky biele jedince žijúce v zajatí pochádzajú z jedného jediného predka – tigra Mohana – ktorého odchytil indický maharadža na svojej výprave, a ktorého potomkov potom predával do sveta ako raritu. V rámci udržania tejto formy v chove často dochádzalo k blízkej príbuzenskej plemenitbe, ktorá síce podporila biele sfarbenie, ale výrazne zhoršila genetiku a zdravotný stav bielych tigrov chovaných v ľudskej opatere.

Často preto na týchto jedincoch vidieť strabizmus (tzv. škuľavosť).
Čo však nie je vidieť na prvý pohľad je nedostatočná funkčnosť niektorých vnútorných orgánov (najmä srdce, obličky a pečeň), intolerancia na narkotizačné látky či problémy s chrbticou.
Výskyt takéhoto leucistického génu pri normálne sfarbených rodičoch je 1 : 10 000. Napriek tomu, že tiger džungľový indický je najpočetnejším poddruhom tigra, pri počtoch tigrov vo voľnej prírode je to takmer nereálne.

Dúfame, že Carmen s Mautzi a Misty so Shadow si u nás užijú ešte množstvo radostných chvíľ a budú sa tešiť dobrému zdraviu.
Diesel je klasicky sfarbený tiger džungľový indický/bengálsky. Prišiel k nám z Poľska spolu s Kenzom a Chance.

Z tigrov džungľových sibírskych u nás momentálne žijú 4 jedince. Tigre sibírske sa môžu pýšiť najväčšími očnými zubami zo všetkých mačkovitých šeliem, ktoré dosahujú až 7,5 cm.
Timur, Rani a Sonja žijú spolu v jednom výbehu, prišli totiž do Malkia Parku ako mladé jedince = neriešili teritórium. Ak by sme k nim však pridali ďalšieho jedinca teraz, keď sú už dospelé, chránili by si svoje územie bitkami s vážnymi následkami.

Soraya je tigrica, ktorá žije vo výbehu sama. Nijako jej to však neprekáža. Tigre sú totiž vo voľnej prírode samotári. Prišla k nám s problémami zadných končatín a je možné, že by ju ostatné tigre v skupine šikanovali, odháňali od jedla,…

Vo výbehoch všetkých našich tigrov môžete vidieť jazierka. Tigre sú totiž jednými z mála mačkovitých šeliem, ktoré obľubujú vodu. Je to jeden zo spôsobov, ako im spestrujeme ich chovné prostredie. Zároveň veľmi obľúbeným miestom je safari výbeh, v ktorom môžu realizovať svoje prirodzené správanie.
Sme jediní na Slovensku, kto má takto veľký výbeh (cca 7000 m2, tj veľkosť futbalového ihriska). Vo výbehu je spomínané prírodné jazero, stromy, kríky, palandy, …. takže šelmy tu majú možnosť cítiť sa ako vo svojom prirodzenom prostredí.

Každý deň je do safari výbehu pustená jedna skupina šeliem (ale len tá skupina, ktorá žije spolu vo výbehu), môžu si tu pobehať, ponaháňať sa, okúpať, označkovať si priestor a na druhý deň ide do Safari výbehu zas iná skupina šeliem.

Ak chcete vidieť tigre naozaj blízko a aktívne, príďte do parku v čase komentovaných kŕmení cez víkendy a sviatky. Lektor rozpráva o vybraných druhoch zvierat a ošetrovatelia zvierat im pripravia potravu, takže aj tigre môžete vidieť bližšie pri sklách výbehu, v aktivite, v pohybe.

Príďte sa na naše tigre pozrieť, príďte do Malkia Parku.