Deň medveďov bielych - 1. január

Deň medveďov bielych – 1. január
medveď biely

Na život v takomto špecifickom prostredí sa výborne adaptoval – telesnými vlastnosťami uspôsobenými na nízke teploty, na pohyb na snehu, po ľade a v neposlednom rade na plávanie v chladnej vode. Tepelnú izoláciu mu zabezpečuje hustá srsť a hrubá tuková vrstva pod kožou. Živí sa najmä lovom, pričom jeho hlavnou korisťou sú tulene (Phocidae), ale aj ryby, morské vtáky, niekedy aj sob polárny – karibu.

 

V najchladnejšom období zimy sa medvede biele ukladajú na spánok podobne ako ich príbuzné. Medvedica sa už začiatkom zimy prestáva potulovať a v snehu si urobí brloh, v ktorom vrhne najčastejšie 2 alebo 3 mláďatá.

Mlieko matky medvedice má vysoký obsah tuku a z takejto výživnej stravy mláďatá veľmi rýchlo rastú a sú zároveň chránené pred chladom. Zo svojho snežného domu vyliezajú v marci alebo apríli a s matkou zostávajú ešte ďalšie 2 roky.

O spoločných opatreniach na záchranu klimatickými zmenami ohrozených ľadových medveďov prebehli mnohé rokovania za účasti  vládnych činiteľov arktických krajín – Dánska, Grónska, Kanady, Ruska, USA a Nórska.

Ľadových medveďov, ktorých počet sa v celosvetovej relácii odhaduje na menej ako 20 000, vyhlásila americká vláda za ohrozené zvieratá.

Ak bude pokračovať topenie sa ľadovcov, ľadové medvede prídu o nie len o vzácny biotop, ale aj o zdroj potravy.

 

V Malkia Parku síce polárne medvede nemáme, no spôsob života nás všetkých ovplyvňuje aj ich životy, počet a spôsob života.

Vo voľnej prírode im hrozí topenie ľadovcov, na ktorých žijú, lovia, vychovávajú mláďatá…

 

V Malkia Parku máme 2 zástupkyne medveďov hnedých eurázijských: Trudy a Hildegard.

Užívajú si u nás zaslúžený oddych a dôchodok. V tomto zimnom období síce úplne nehibernujú, no sú malátnejšie, prijímajú menej potravy, niekedy sa im nechce z pelechu vystlaného podstieľkou. Preto ich pravdepodobne uvidíte až na jar, no možné je, že Vás pri prechádzke parkom prekvapia a uvidíte, ako vo svojom výbehu hodujú na pripravenej potrave, alebo na ozdravnej prechádzke.

Zdroje:

https://saveme.estranky.sk/clanky/ohrozene-druhy—suchozemske-cicavce/medved-biely.html

https://tech.sme.sk/c/22451080/polarne-medvede-stracaju-lad-pod-nohami-do-konca-storocia-mozu-vyhladoviet.html

https://sk.wikipedia.org/wiki/Medve%C4%8F_biely