Svetový deň žiab - 20. marec

Svetový deň žiab – 20. marec

20. marca si pripomíname Svetový deň žiab.
Cieľom je upozorniť na ich ohrozenie vo voľnej prírode aj na spôsoby ochrany nie len týchto obojživelníkov. O tom, že aj žaby majú svoj deň, informujú aj rôzne ochranárske združenia, štátne a mestské inštitúcie, ale aj zoologické záhrady.

 

Svetový deň žiab sa oslavuje od roku 2009 a bol založený na ochranu rôznych druhov žiab pred vyhynutím.
Pôvod žiab sa datuje takmer 256 miliónov rokov. V poslednom desaťročí však vyhynulo asi 170 druhov žiab, najmä v dôsledku vplyvu ľudskej činnosti na ich prirodzené životné prostredie.

V jarnom období období začína migrácia žiab z lesov do vodných plôch (jazierko), kde sa žaby pária, nakladú do vody vajíčka (z ktorých sa vo vode liahnu žubrienky) a vracajú sa naspäť do lesov.

 

 

Počas migrácie musia niekedy prejsť cez vozovku a stávajú tak sa obeťami kolies prechádzajúcich áut, cyklistov,….

 

Rôzne ochranárske združenia, štátna ochrana prírody a lesy SR spolupracujú s verejnosťou na pomoci a ochrane žiab práve v období migrácie.
Spolu stavajú zábrany, aby sa žabka nedostala pod kolesá.

Žabky čakajúce pri zábrane sčítajú (počet samčekov, párov) a bezpečne prenesú k vodnej ploche.

 

Ochranárske združenia a mestské, alebo štátne inštitúcie vopred informujú o týchto aktivitách aj širokú verejnosť, ktorá sa môže zapojiť do organizovaného stavania zábran, alebo do organizovaného prenosu žabiek od zábran k vodnej ploche.

Odporúča sa prísť na organizované akcie, za účasti odborníka.
(Nie samostatne, bez predchádzajúcich vedomostí: ako, kedy a kam preniesť nájdenú žabku).

Práve v jarnom období môžete sledovať oznamy a zapojiť sa do aktivít na ochranu žiab – napríklad v Malých Karpatoch, v lesoch len kúsok od Malkia Parku – v Mestských lesoch v Bratislave:
🟢V Mestských lesoch sa tiež snažíme žabkám pomôcť, preto sme tento rok objednali a osadili výstražné tabule, ktoré upozorňujú vodičov a cyklistov na prebiehajúcu migráciu.
🟡Tak isto sa nám podarilo s Dopravný podnik Bratislava vybaviť, aby autobus č. 43 premával v prvých dvoch ranných intervaloch, a v posledných štyroch večerných intervaloch len po zastávku Železná Studnička. Práve skoro ráno a neskoro večer je pohyb žiab najintenzívnejší.
🟣Zároveň sme sa zasadili o to, aby mesto dočasne, počas migrácie, prestalo zametať chodníky.
🔴Chceli by sme poprosiť návštevníkov, aby neprenášali žaby na vlastnú päsť mimo organizovaných akcií. Prečo?
1. Informácie o počte žiab sa zaznamenávajú.
2. Keď budú zábrany stáť, niektoré žaby sa budú pomaly vracať naspať do lesa, a nie každý vie túto situáciu správne vyhodnotiť. Mnoho krát sa stáva, že žabka, ktorá chce ísť naspať do lesa je odnesená zasa do rybníka.
3. Prenos žiab bude zabezpečený každý jeden deň spomenutými organizáciami, ktoré pôjdu s deťmi zo škôl.
🔵16. 3. 2024 zastrešovalo ZO SZOPK Miniopterus spolu so Štátna ochrana prírody SR – CHKO Malé Karpaty výstavbu zábran pre migrujúce žabky.
Do záchrany migrujúcich žiab sa, samozrejme, zapája celé Slovensko, takže aj kto býva od Malkia Parku o kus ďalej, tiež môže pomôcť:)
organizované výstavby zábran a organizovaný prenos žiab,ale aj upozornenia na migráciu žiab z lesov do vodných plôch na východe Slovenska prebieha napríklad pod záštitou Mestských lesov Košice
Vzhľadom na nezvyčajne teplý február 2024 a skorý nástup „jarného“ obdobia sa košickí lesníci začali v predstihu venovať aj ochrane migrujúcich žiab, ktoré tiahnu hromadne zo svojich zimovísk na miesta rozmnožovania.
Ide najmä o ochranu ropuchy bradavičnatej, na miestach v blízkosti vodných plôch ako je vodná nádrž Ružín, alebo aj menšie jazierka- napr. v Malej Lodine, kde ropuchy kladú vajíčka do bývalej liahne pstruhov….
Ak by ste pri prenose žiab zvažovali možnosť premeniť bozkom žabu na princa v okolí Piešťan, dávame do pozornosti akciu: Pobozkaj ropuchu…
Či z nej však bude princ, to Vám nezaručíme my, a asi ani organizátori záchranných prenosov obojživelníkov v lokalite vodnej nádrže Striebornica pri obci Moravany nad Váhom:)

BROZ pridáva pozvánku na žabí koncert:

Vedeli ste, že rieky a mokrade sú z hľadiska pestrosti života považované za jedny z najbohatších ekosystémov?

Počas minulého storočia však bolo kvôli ľudským zásahom stratených takmer 90% z nich, s čím súvisí aj úbytok žiab. V minulosti boli preto „žabie koncerty“ počas jari bežnou súčasťou pobytu v prírode, v súčasnosti nájsť miesta, kde si ich môžeme užiť, je čoraz vzácnejšie.

 

Prečo je ochrana žiab dôležitá?

Na Slovensku žije 12 druhov žiab a všetky sú zákonom chránené. Žaby sú nenahraditeľnou zložkou ekosystému. Nielen, že regulujú hmyz, ktorým sa živia, ale žaby samotné sú zložkou potravy pre vodné vtáctvo, ako je napr. bocian čierny či volavka popolavá.

Ochrana obojživelníkov je postavená na troch hlavných pilieroch – starostlivosť o existujúce biotopy, budovanie náhradných biotopov a ochrana obojživelníkov v čase migrácie.

Isto ste zaznamenali práve snahy o záchranu ropúch pri migrácii.

Zatiaľ asi najosvedčenejšou metódou je stavba zábran a následný prenos zozbieraných žiab cez vozovku. Na ceste za vodou totiž žaby často prechádzajú cez cestu a tak sa nechtiac stávajú obeťami cestnej premávky. V posledných rokoch je problémom aj sucho.

Po úmornej ceste sa ropucha dostane na miesto, kde čakala vodu a nájde iba vyprahnutú zem.

Žaby na jar vyhľadávajú stojaté kaluže, jazerá, mokrade aj pomaly tečúce vody, ktoré tieto druhy nevyhnutne potrebujú pre svoje rozmnožovanie. Závislé sú pritom na vode ale samozrejme aj na jej kvalite.

V závislosti od druhu majú žaby nároky na osvetlenie vodnej plochy i jej hĺbku. Napr. vyslovene plytkú vodu obývajú kunky. Dôležitá je aj príbrežná vegetácia, ktorá zabezpečuje úkryt pre všetky vývinové štádiá žiab a na jar aj možnosť prichytenia vajíčok.

Pre zimovanie žiab je zase dôležitý typ dna, do ktorého sa zahrabávajú. Jednoducho náhradou môžu byť záhradné jazierka, ktoré sú však často chemicky ošetrované.

 

Žaby a obnova mokradí

Celú škálu týchto požiadaviek dokážu zabezpečiť iba prírodné mokrade.

Preto je nevyhnutné mokrade, ktoré boli odrezané od riečnych ramien alebo hlavného koryta z dôvodu splavnosti alebo produkcie elektrickej energie, obnovovať. Takto zrevitalizované mokrade zabezpečujú pre nás všetkých bezpečný a trvalo udržateľný zdroj pitnej vody a pre obojživelníky a ostatné živočíchy miesto na život.
Viac o našich aktivitách zameraných na obnovu mokradí sa dozviete tu.

Obnova vodných biotopov nie je dôležitá len z pohľadu ochrany jednotlivých druhov. Mokrade predstavujú unikátny systém na zadržiavanie vody, čím zabezpečujú povodňovú kontrolu, taktiež zabezpečujú chemickú filtráciu vody a tým vytvárajú trvalo udržateľný zdroj pitnej vody. Mokrade boli vždy súčasťou našej krajiny a naši predkovia ich využívali aj v predpovedi počasia.

Stará pranostika hovorí, že kŕkanie žiab pred Jurajom signalizuje, že po Jure zmĺknu, pretože príde ešte zima.

A hovorí sa, že keď si žaby robia žabince blízko alebo priamo v potoku, bude suchý rok, ale keď v mlákach, bude rok mokrý.

 

A sľúbená individuálna bezplatná pozvánka na žabí koncert

Viete, že samce žiab sťahovaním a rozťahovaním mechúrikov vydávajú zvuky, ktorými lákajú samičky k páreniu?

 

Už ste sa niekedy započúvali do ľúbostných árií žabích princov?

Pokiaľ chcete počuť žaby v ich najlepšej forme, treba sa priblížiť k  mokradi a zostať nehybne stáť, aby žaby neboli stresované.

Unikátnym miestom pre pozorovanie prírody, kde boli novo vytvorené mokrade, je Veľkolélsky ostrov pri Zlatnej na Ostrove. Už v marci tu býva počuť druhy ako skokan zelený, skokan štíhly či kunka červenobruchá.

Oplatí sa urobiť si výlet do Vnútrozemskej delty Dunaja – Bodíkov a okolitých ramien, Vojky alebo Dobrohošte.

Prípadne sa ísť prejsť k Čunovskému alebo Rusoveckému jazeru. Najlepší čas je tesne pred zotmením alebo skoro ráno.
Prajeme pekný zážitok!

 

Žaby sú obojživelníky, ktoré v dospelosti nemajú chvost.

Žaby sa vyznačujú tvarom tela a spôsobom pohybu, aký nemá nijaký iný stavovec. Ich dlhé a silné zadné nohy, prispôsobené na skákanie, sú oveľa dlhšie ako predné a prenáša sa na ne hmotnosť tela, keď žaba dopadne na zem.

Každý druh žaby má typický hlas, ktorý láka samičky a ďalších samčekov na miesta rozmnožovania.

Hrdelné vaky alebo rezonančné bubníky nadúvajú vzduchom a začnú kvákať. Hlas vylúdia tým, že cez hlasivky vypudzujú zo vzdušných vakov vzduch.

 

Z každého nakladeného vajíčka sa vyliahne larva volaná žubrienkou, ktorá sa postupne mení na malú žabku, hoci má ešte zvyšky chvosta. Vylezie z vody na súš a chvost sa jej čoskoro vstrebe. Žubrienky sa živia riasami.

Žaby sa živia hmyzom, červmi, pavúkmi a inými drobnými živočíchmi. Občas požierajú aj drobné stavovce. Korisť chytajú rýchlym vymrštením lepkavého jazyka.

Niektoré žaby v nebezpečenstve predstierajú smrť, pričom otvoria ústa a dvíhajú predné nohy nad hlavu.

Najväčší druh je skokan goliát, vyskytujúci sa v Afrike. Dosahuje niekedy veľkosť malého teriéra a živí sa krabmi.
Nezvyčajným druhom je žaba chlpatá, žijúca v Guinei, ktorá má na zadných nohách dlhé, srsti podobné roztrapkané výrastky. (Takže aj žaby sú chlpatejšie ako Luxusko.)

Žaby z rodu stromárok, žijúce v Strednej a Južnej Amerike, majú veľmi silné kožné jedy, ktorými domorodci napúšťajú hroty svojich šípov a oštepov.
Niektoré lietavky majú dlhé prsty spojené veľkými plávacími blanami. Pri zoskoku zo stromu roztiahnu prsty s blanami a plachtením prekonávajú dosť veľké vzdialenosti.

Samička z rodu Leptopelis drží vajíčka v ústach dovtedy, kým sa nevyliahnu mladé žabky a nie sú schopné žiť vo vode. V tom čase nemôže žrať.

 

Ak by Vám predošlé informácie nestačili, ďalšími zaujímavosťami sú:

Žaby majú vynikajúce nočné videnie a mnoho druhov dokáže doskočiť viac než 20-násobok svojej dĺžky.
Jedovaté druhy žiab sú často výrazne zafarbené a upozorňujú predátora na jedovatosť svojej kože.

Žaba je dôležitým bioindikátorom. Čo to znamená?

Bioindikátor je organizmus (v našom prípade žaba), ktorý reaguje na rôzne faktory, stres a škodliviny ovplyvňujúce jeho okolie, a svojimi reakciami či zmenami (napríklad zníženie počtu jedincov, zhoršenie stavu a podobne), umožňuje vypozorovať pôsobenie škodlivín. Čiže podľa toho, ako sa žabám v nejakej lokalite darí, respektíve nedarí, vieme posúdiť v akom stave je dané miesto.

Takto je možné odhaliť problém a snažiť sa ho odstrániť.

Tieto obojživelníky tiež udržiavajú rovnováhu ekosystému – sú predátormi pre hmyz, niektoré bezstavovce ale aj malé stavovce. Ich úloha je preto v prírode veľmi dôležitá.

 

 

Asi Vám neporadíme, aký druh žaby je vhodný na čarovnú premenu na vytúženého princa, no legenda hovorí, že v niektorých krajinách sa naozaj takáto tradičná aktivitka odohráva.

Indovia sobášia žaby medzi sebou pre jediný dôvod. Aby sa dočkali daždivých dní v tomto období roka, ktoré je pre ich oblasť nadpriemerne teplé. Na niektorých miestach sú žaby sobášené priamo s bohom dažďa, väčšinou však medzi sebou. „Na svadby sa chodia pozerať tisícky ľudí. Deň predtým ich vyzdobíme kvetmi a šperkami, aby sme sa dočkali dažďa,“ povedal jeden z organizátorov.

Či už sú tieto svadby úspešné, alebo nie, dôležité je, že žabkám nie je ublížené.

Ak chcete pomôcť tým našim, na území Slovenska, netreba ich zdobiť kvetmi a šperkami… Stačí sa zahlásiť na akciu v blízkosti Vášho bydliska, zobrať si kýblik a už len sa zúčastniť, alebo aspoň túto možnosť zdieľať na sociálnych sieťach.

V mene žiab Vám ďakujeme.