Plantáže palmového oleja ničia pralesy a obživu obyvateľov

Plantáže palmového oleja ničia pralesy a obživu obyvateľov
Tým, čo si dávame na tanier, rozhodujeme o tom, čo sa deje na druhej strane planéty.

V Indonézii a Malajzii je teraz okolo 130 000 km2 plantáží a ostrov Borneo môže stratiť do roku 2020 až 98 % dažďového pralesa, nehovoriac o obrovskej produkcii CO2.

Zvieratá, ako orangutan sumatriansky, tiger sumatranský, bornejský slon trpasličí, medveď malajský, sumatranský leopard obláčkový či nosorožec , ktoré tu žijú vo svojom prirodzenom prostredí sú ohrozené kvôli tomu a hrozí ich vyhynutie v budúcnosti, ak to bude takto pokračovať.

Od raňajok až po večernú kúpeľ – s palmovým olejom sa občan EU stretáva niekoľkokrát za deň.

Nachádza sa totiž v polovičke priemyselných výrobkoch – od potravín po kozmetiku a drogériu.

Je to v súčasnosti najpoužívanejší rastlinný olej na svete.

Dnes sa ho spotrebováva 4-krát viac než pred 20 rokmi. Olej je tradičnou potravou v ázijských krajoch, bez toho aby o tom vedelo veľa ľudí, a aj Európan ho v priemere spotrebuje 2 litre za rok.

 

 

Pre výrobcu potravín má totiž veľa výhod.

Je lacný, pri izbovej teplote tuhne, je chuťovo neutrálny, trvanlivý a nepripaľuje sa.

Kozmetické firmy, ktoré spotrebujú asi 20 % produkcie oleja, na ňom zase oceňujú, že dodáva ich výrobkom potrebnú vláčnosť a zvyšuje ich trvanlivosť.

Nevládne organizácie nevystupujú ani tak proti oleju samotnému, vadí im spôsob jeho produkcie.

Holandská štatistika z roku 2003, pri ktorej výskumníci porovnávali výsledky 35 štúdií analyzujúcich následky palmového oleja na zdravie človeka, zistila, že palmový olej značne zvyšuje celkový cholesterol a znižuje ten dobrý – HDL.

Keď zjete chipsy obsahujúce palmový olej, prijmete o 75 % viac nasýteného tuku, ako napríklad v prípade použitia repkového či slnečnicového oleja. Ak takéto chipsy budete jesť raz týždenne, pripravte sa na mŕtvicu oveľa skôr, ako by sa patrilo.

 

 

Organizácia (Roundtable on Sustainable Palm Oil) bola vytvorená v roku 2004 na základe viacerých neštátnych organizácií o životnom prostredí zaoberajúcich sa environmentálnym vplyvom palmového oleja. Organizácia určila medzinárodné štandardy používania palmového oleja.

Producenti, ktorí produkujú palmový olej viac „ekologicky“ a prejdú požiadavkami, ktoré táto organizácia určuje, dostanú známku tzv Certified Sustainable Palm Oil .

Dajte si pozor, aby ste kupovali produkty, ktoré neobsahujú viac ako 40% nasýtených tukov, lebo v takom prípade pravdepodobne obsahujú aj palmový olej. Na druhej strane, aj keby ho neobsahovali, chceli by ste konzumovať produkt so 40% nasýtených tukov? Asi nie.

A na záver ešte jedna rada – nekupujte nič, čo má v ingredienciách „palmové čokoľvek.” Týmto rozhodnutím ochránite vaše zdravie, ale aj zdravie našej planéty. Tu nájdete viac informácii o tom, ako sa palmovému oleju vyhnúť.

Zdroje:

Viac sa tiež dozviete o problematike palmového tuku tu: https://ecohero.sk/palmovy-olej/