Medzinárodný deň jaguárov - 29. november

Medzinárodný deň jaguárov – 29. november

29. november – medzinárodný deň jaguárov, je venovaný najväčšej americkej mačkovitej šelme, symbolu divokých amerických pralesov.

V marci 2018, na fóre Jaguar 2030, ktoré sa konalo v sídle OSN v New Yorku zástupcovia zo 14tich krajín riešili problematiku povedomia o rastúcich hrozbách, ktorým táto šelma čelí v Strednej a Južnej Amerike.

Jedným z mnohých nápadov bolo aj vymenovanie medzinárodného dňa jaguárov, vďaka ktorému by sa táto problematika šírila medzi verejnosť.

Existencia niektorých populácií hlavného predátora Amazónie je ohrozená stratou prirodzeného biotopu, pytliactvom a odvetným zabíjaním kvôli jeho lovu hospodárskych zvierat.

Za vznik medzinárodného dňa jaguárov možno ďakovať množstvu ľudí. Medzi nimi sa nachádzal aj Dr. Alan Rabinowitz. Tento spoluzakladateľ, bývalý generálny riaditeľ a hlavný vedec celosvetovej organizácie na ochranu divých mačiek s názvom Panthera zasvätil svoj život štúdiu a ochrane jaguárov a iných veľkých mačkovitých šeliem.

Jaguár americký (Panthera onca) sa nachádza sa na treťom mieste medzi najväčšími mačkovitými šelmami na svete, za levom a tigrom. Jeho prirodzeným prostredím sú americké pralesy.

Jaguár hral významnú úlohu v mytológii pôvodných obyvateľov Ameriky, vrátane aztéckych a mayských civilizácií.

Juhoamerický domorodý výraz pre jaguára „yaguar(a)“ možno preložiť ako „tvor (mäsožravec), ktorý zdolá korisť jediným skokom (úderom)“.

Rodové meno „Panthera“ pochádza z gréckeho πάνθηρ (panthēr), čo je názov pre leoparda škvrnitého, ktorý je typovým zástupcom rodu. Zložený je zo slov pan („všetko“) a thēr („korisť“), spolu teda „všetko je korisť“ – narážka na to, že leopard a jeho príbuzní sú vrcholoví predátori.

Jaguáre majú pestrý jedálniček, ktorý obsahuje viac ako 68 druhov zvierat. Ich potrava zahŕňa nielen menšie cicavce, ale aj plazy a vtáky. 

Fascinujúce je aj to, že dokážu prehrýzť aj pancier korytnačky a pochutnať si na jej mäsku. Taktiež vedia uloviť dokonca kajmana, čo dokazuje ich výnimočné lovecké schopnosti. Ich častou korisťou sú napríklad aj kapybary močiarne.

Typickou obrannou stratégiou pre kapybary je schovať sa do vody. Avšak pri jaguároch im to nepomôže, nakoľko jaguár je mačkovitou šelmou, ktorá sa nebojí vody a bez problémov za kapybarou do vody skočí. Ich schopnosť loviť aj v prostrediach, kde väčšina iných šeliem zlyháva, z nich robí účinných a všestranných lovcov.

Jaguáre vedia byť doslova krásne ako noc 🙂 . Jav nazývaný melanizmus sa vyskytuje aj u jaguárov.

Znamená to, že samici sa môžu narodiť ako čierne mláďatá tak aj mláďatá klasicky sfarbené. Čierne jaguáre majú rovnaké šance na prežitie ako ich hnedo-sfarbení súrodenci. Sú to rovnako nebezpeční a zdatní lovci, schopní zabezpečiť si potravu v konkurencii s inými predátormi.

Jaguáre americké si laická verejnosť najčastejšie mýli s leopardami škvrnitými.  Avšak tieto dva druhy sa vo voľnej prírode reálne prirodzene stretnúť nedokážu.

Leopardy škvrnité žijú v Ázii a v Afrike a jaguáre americké, ako samotný názov napovedá, sa vyskytujú v Amerike.

Rozdiel medzi týmito druhmi nie je len v prirodzenom výskyte, ale taktiež aj vo vzhľade. Jaguáre sú telesnou stavbou väčšie a majú robustnejšiu hlavu. Leopardy vyzerajú atletickejšie, štíhlejšie. Taktiež škvrnitosť je iná. Špecifické škvrny jaguárov, ktoré vytvárajú rôzne mnohouholníky, v ktorých strede sa nachádza bodka, sa nazývajú rozety.

Škvrny leopardov v sebe tieto bodky nemajú. Pre laickú verejnosť máme na zapamätanie ľahký trik – ako sa slovo jaguár píše s písmenom j, ktoré má nad sebou bodku, tak aj škvrny jaguára obsahujú bodku.

Malkia Park sa stal domovom troch zástupcov jaguárov amerických: samičky Mayi, klasicky sfarbeného jaguára amerického, a dvoch melanistických čiernych bratov, Franca a Nera.

Maya ku nám prišla z chovateľského prostredia, kde je pravdepodobné, že nemala prístup ku väčšej vodnej ploche (jazierko, bazénik). Takže keď k nám prišla, vody v jazierku sa bála. Naši ošetrovatelia si, samozrejme, toto správanie hneď všimli a Mayu začali na vodu postupne privykať. Jazierko vypustili a pomaly, po dňoch až týždňoch, objem vody v jazierku zväčšovali. Vždy sledovali Mayine správanie. So značnou trpezlivosťou a rešpektom sme sa dopracovali k tomu, že dnes má Maya plne funkčné jazierko a môže si užívať vodu ako plnohodnotný jaguár.

Vo vedľajšom výbehu sa nachádzajú jej známi – Franco a Nero. Keď slniečko jasne svieti na čiernu srsť týchto dvoch bratov, vidno, ako srsť nie je úplne čierna, ale akoby tmavohnedá, ale zároveň sú čierne výrazné rozety stále viditeľné.

V rámci medzinárodného dňa jaguárov si pripomíname dôležitú úlohu jaguárov v ekosystémoch, ich jedinečnú prispôsobivosť a krásu, ktorou obohacujú našu planétu. Nie nadarmo si ich aj Brazília zvolila za symbol biodiverzity.

Nechajme sa inšpirovať ich silou a hrdosťou a zároveň si priznajme zodpovednosť, ktorú máme voči ochrane týchto nádherných tvorov a ich prirodzeného prostredia.

Adopciou jaguárov amerických v Malkia Parku nám pomáhate vytvoriť im čo najkrajší a najdôstojnejší život.

Vašou finančnou podporou nám pomáhate zabezpečiť im kvalitnú potravu, vykurované vnútorné priestory v chladnom počasí, veterinárnu starostlivosť aj opateru ošetrovateľov.

Príďte sa na naše jaguáre pozrieť, navštívte Malkia Park.

Tešíme sa na Vás.