Zvieratá nás fascinovali odjakživa. Od starovekých výbehov faraónov až po moderné záchranné stanice človek cíti silné puto s prírodou. No zároveň je často aj tým, kto ju ničí. Zoologické záhrady sa preto stali dôležitým článkom medzi svetom ľudí a divočinou. Dnes už nie sú len o vystavovaní zvierat sú o ochrane, vzdelávaní a zodpovednosti.
Od kráľovských zvierat po modernú ochranu.
Prvé zmienky o chove divokých zvierat pochádzajú zo starovekého Egypta a Číny, kde si vládci budovali súkromné zbierky exotických tvorov.
Za najstaršiu existujúcu zoologickú záhradu na svete sa považuje Tiergarten Schönbrunn vo Viedni, otvorená už v roku 1752 ako súčasť cisárskeho zámku.
Na Slovensku vznikla prvá zoo až v roku 1955 v Bojniciach ZOO Bojnice, ktorá je dodnes najväčšou a najnavštevovanejšou zoologickou záhradou na Slovensku.
Nie každé miesto so zvieratami je zoologická záhrada.
Súčasne máme na Slovensku niekoľko zariadení, ktoré nesú označenie Zoologická záhrada. Tento status však nie je len názov. Je to právne uznaný štatút, ktorý znamená splnenie mnohých prísnych podmienok od welfare zvierat, cez evidenciu, priestorové štandardy, až po environmentálne vzdelávanie.
Na druhej strane však existuje po celom svete množstvo zariadení, ktoré zvieratá zneužívajú na komerčné účely ako atrakcie na fotenie, hladkanie, vystupovanie. Toto nie je moderná zoologická záhrada. Toto je na úkor zvierat.
Svet sa mení a s ním aj prístup k zvieratám.
Vo vyspelých krajinách sa postupne zakazujú kontaktné aktivity so zvieratami, ako je hladkanie šeliem, jazda na slonoch, či cirkusy s divo žijúcimi druhmi. Rastie dopyt po zmysluplnom turizme a etických zariadeniach. A práve etický kontakt so zvieratami pod kontrolou a bez stresu pre zviera je krásnym spôsobom, ako posilniť vzťah ľudí k prírode.


Zážitky zo zoo môžu byť etické aj nezabudnuteľné.
Nie je kontakt ako kontakt.
Dnes sa čoraz viac hovorí o tom, čo je pre zvieratá vhodné a čo už nie.
Hladkanie mláďat šeliem, selfie s opicami či jazda na slonoch – to sú aktivity, ktoré do modernej zoologickej záhrady nepatria. Spôsobujú stres, porušujú prirodzené správanie a slúžia len na rýchlu zábavu.
To však neznamená, že zážitky a interakcia v zoo sú zakázané. Práve naopak – môžu byť zmysluplné a obohacujúce.



Mnohé zoologické záhrady – vrátane Malkia Parku – ponúkajú návštevníkom možnosť:
- nakŕmiť kopytníky (kozy, ovce, lamy a iné) krmivom zakúpeným v zoo,
- zúčastniť sa zážitkových programov „Nakŕm si ma“ – kde si návštevník pod vedením ošetrovateľa môže zblízka pozrieť zviera, dozvedieť sa o jeho živote a pomôcť s kŕmením,
- zúčastniť sa komentovaného kŕmenia alebo stretnutia s ošetrovateľom, ktoré prepája zábavu so vzdelávaním.
Takéto programy majú prísne pravidlá, vždy rešpektujú pohodu zvieraťa a často slúžia aj na osvetu – napríklad o tom, čo ktoré zviera potrebuje, komu by sa nemalo dávať „z ľudskej ruky“ a ako sa správne správať v jeho blízkosti.
Zoo nemusí byť nudná – môže byť živá, interaktívna a inšpiratívna.
Zážitok, ktorý dieťa získa pri kŕmení ovečky alebo počúvaní príbehu zachráneného leva, zanechá v jeho srdci oveľa viac než len fotku na sociálnej sieti.



Zoologické záhrady sa dnes zameriavajú na:
- záchranné a repatriačné programy pre ohrozené druhy,
- prísne regulovaný chov v rámci medzinárodných koordinácií (napr. EEP),
- vzdelávanie verejnosti o ochrane prírody a biodiverzity,
- výskum a spoluprácu s vedcami.
Ako je to u našich susedov?
V Českej republike pôsobí viac ako 20 oficiálnych zoologických záhrad, z toho mnohé súkromné. Český štát a mestá tieto inštitúcie podporujú finančne aj legislatívne. Zoo sú vnímané ako dôležitá súčasť vzdelávania a ochrany životného prostredia.
Návštevnosť českých zoo je mimoriadne vysoká, napríklad ZOO Praha privíta ročne viac ako 1,4 milióna návštevníkov. Aj menšie zoo majú svoju komunitu podporovateľov a prijímajú dotácie či granty od štátu.
A ako je to na Slovensku?
Na Slovensku je etablovaných 5 licencovaných zoologických záhrad, z toho jedna národná zoo v Bojniciach a tri príspevkové organizácie, ktorých zriaďovateľom sú magistráty miest Bratislava, Košice, Spišská Nová Ves a jedna súkromná zoo Malkia Park.

Malkia Park, prvá súkromná zoologická záhrada na Slovensku 5. mája 2022 získal Malkia Park oficiálny štatút zoologickej záhrady.
Stali sme sa tak prvou súkromnou zoo na Slovensku, ktorá splnila všetky podmienky podľa platnej legislatívy. A verte, že to nebolo jednoduché, tento štatút je výsledkom dlhoročnej práce, investícií a skutočného záväzku voči zvieratám.
Od samého začiatku bolo naším cieľom zachraňovať zvieratá, ktoré už nemajú miesto vo voľnej prírode:
- zvieratá z nevhodných podmienok,
- trvalo hendikepované jedince,
- zvieratá z cirkusov, zo súkromných chovov, či nelegálne držané exempláre.

Čo nás robí skutočnou zoologickou záhradou?
- Veľkorysé výbehy, kde zvieratá majú priestor na pohyb, úkryt aj pokoj.
- Kvalitné krmivo a starostlivosť, ktoré zabezpečujeme každý jeden deň, bez ohľadu na počasie či sezónu.
- Veterinárna starostlivosť, ktorú u nás berieme ako štandard, nie výnimočnosť.
- Vzdelávanie verejnosti, nie len počas komentovaných kŕmení, ale aj prostredníctvom edukatívnych tabúľ, exkurzií, spolupráce so školami.
Toto všetko sme robili už predtým, než sme sa stali oficiálnou zoo. Dnes však máme v rukách aj zodpovednosť a sme na ňu pripravení.
Zároveň však čelíme otázke, ktorá nás trápi:
Od roku 2021 začala návštevnosť Malkia Parku postupne klesať z približne 100 000 návštevníkov ročne na súčasných 70 000.
A to napriek tomu, že sme získali štatút zoologickej záhrady, vylepšujeme výbehy, zvyšujeme štandardy starostlivosti a rozširujeme vzdelávacie aktivity.
Čím to je? Únavou verejnosti? Zmenou záujmov? Nedostatkom povedomia o našej práci?
Veríme, že aj tento článok pomôže niektoré odpovede priniesť.
Na Slovensku musí súkromná zoo fungovať bez pomoci štátu, bez systémovej podpory, ale veríme v pozitívnu zmenu prístupu štátu. Prežívame len vďaka návštevníkom, priaznivcom a darcom, ktorí chápu, že zvieratá potrebujú starostlivosť 365 dní v roku.
A hoci sú brány parku niekedy zatvorené, život za plotom nikdy neprestáva.



Zoologické záhrady chránia nielen zvieratá v zajatí pomáhajú aj tým vo voľnej prírode.
Moderné zoologické záhrady dnes už nie sú len miestom, kde zvieratá žijú pod dohľadom človeka. Mnohé z nich sú aktívne zapojené do záchranných programov, ktoré pomáhajú voľne žijúcim populáciám po celom svete. Finančne podporujú terénne projekty, zabezpečujú výskum, a niekedy dokonca koordinujú návrat zvierat do prírody proces známy ako reintrodukcia.
Zoologické záhrady tvoria medzinárodné siete a spolupracujú cez organizácie ako EAZA(Európska asociácia zoologických záhrad a akvárií) alebo WAZA (Svetová asociácia zoologických záhrad a akvárií). V rámci týchto aliancií sa rozbiehajú mnohé programy zamerané na záchranu druhov, ktoré sú vo voľnej prírode kriticky ohrozené.



Konkrétne príklady záchrany druhov vďaka zoo:
1. Kôň Przewalského (Equus ferus przewalskii)
Tento divoký kôň, považovaný za posledný skutočne divo žijúci druh koňa na svete, bol v 60. rokoch úplne vyhubený vo voľnej prírode. Vďaka koordinovanému chovu v zoologických záhradách (vrátane ZOO Praha) sa však podarilo vytvoriť zdravú chovnú populáciu a koncom 90. rokov sa začal proces jeho návratu do prírody v Mongolsku. Dnes sa opäť voľne pohybuje v stepiach.
2. Ara škrabošková (Cyanopsitta spixii)
Tento ikonický modrý papagáj, známy aj z filmu „Rio“, vyhynul vo voľnej prírode v Brazílii. Prežil len vďaka niekoľkým jedincov v chovateľských zariadeniach. V roku 2022 sa podarilo vypustiť prvých 8 jedincov späť do prírody, vďaka spolupráci viacerých zoologických záhrad a ochranárskych organizácií.
3. Lev berberský (Panthera leo leo)
Tento poddruh leva vyhynul vo voľnej prírode v 20. storočí. Prežil iba v zajatí v kráľovských zbierkach a neskôr v zoologických záhradách. Mnohé zoo dnes pracujú na jeho genetickej stabilite a prípadnej možnosti návratu do prirodzeného prostredia v severnej Afrike.
4. Nosorožec tuponosý južný (Ceratotherium simum simum)
ZOO Dvůr Králové (CZ) sa ako jediná na svete podieľala na úspešnom transportovaní nosorožcov späť do Afriky. Z ich chovu v zajatí boli jedince presunuté do rezervácií, kde sa im darí prirodzene rozmnožovať.
Zoo ako partneri ochrany prírody.
Mnohé zoo prispievajú aj finančne na projekty v teréne.
Viaceré zoo podporujú protipytliacke aktivity, výkup pozemkov pre rezervácie, či vybavenie pre strážcov v národných parkoch.
Malkia Park je súčasťou tohto úsilia.
Aj my v Malkia Parku sa snažíme nielen zachraňovať zvieratá, ktoré u nás našli svoj nový domov, ale aktívne podporujeme ochranu druhov vo voľnej prírode.
S hrdosťou môžeme povedať, že podporujeme organizáciu CCF (Cheetah Conservation Fund) v Somalilande, ktorá sa venuje záchrane gepardov pred pašovaním a nelegálnym obchodom. Tieto mláďatá často končia v rukách priekupníkov, no vďaka CCF dostávajú druhú šancu a my sme hrdí, že môžeme byť súčasťou ich záchrany.



Zoo nie sú minulosť. Sú našou budúcnosťou.
Zoologické záhrady, ktoré to robia správne, majú v dnešnom svete svoje pevné miesto. Nie ako atrakcia, ale ako most medzi ľuďmi a prírodou.
Preto si vážime každého, kto nás podporuje návštevou, slovom, zdieľaním, adopciou či finančným príspevkom.
Ďakujeme, že v tom nie sme sami. Pre Vás. Pre ne. Pre budúcnosť.