Svetový deň hospodárskych zvierat - 2. október

Svetový deň hospodárskych zvierat – 2. október

Tento deň si pripomíname od roku 1983, kedy ho vyhlásilo Reformné hnutie za hospodárske zvieratá – Farm Animal Reform Movement, FARM.

Tento dátum bol zvolený ako odkaz na osobnosť Mahátmu Gándhího (nar. 2. októbra 1869), ktorý sa zasadzoval za záujmy zvierat.

Medzi hlavné a najpočetnejšie hospodárske zvieratá na Slovensku, ktoré sú chované pre mäso, mlieko, vajcia, prípadne kožu sú: hovädzí dobytok, ošípané, ovce, hydina (kurčatá, morky, kačice, pižmovky, husi).
Menšie zastúpenie majú kozy, králiky, perličky, holuby, ryby a niektoré druhy diviny, najmä sika, daniel škvrnitý a jeleň, chované na farmách pre mäso, prípadne ako trofej – parohy.

Svetový deň hospodárskych zvierat je dňom spomínania na tie druhy zvierat, ktoré sú týrané a zabíjané kvôli ľudskému dopytu po produktoch z mäsa.
Uctenie pamiatky obetí hospodárskych zvierat sa koná na pietnych zhromaždeniach po celom svete. Akcie môžu mať rôzne formy, od pietnych zhromaždení až po smútočné sprievody so symbolickou rakvou.

Výskumy, ale aj laické sledovanie hospodárskych zvierat už dávno dokázali, že aj hospodárske zvieratá sú veľmi inteligentné a majú bohatý sociálny aj emocionálny život.

Majú schopnosť cítiť radosť, smútok, potešenie i bolesť, rovnako ako naši zvierací domáci miláčikovia.

Etologickými výskumami, pozorovaniami, vzdelávacou činnosťou širokej verejnosti je sústavná snaha zlepšiť podmienky života týchto zvierat.
Vytvoriť im čo najdôstojnejšie podmienky na farmách, v roľníckych družstvách, ale aj na súkromných farmách. Zlepšením podmienok chovu týchto zvierat sa zlepší aj zdravotný stav konzumentov – obyvateľstva.

Jednou z možností získavania zdravších živočíšnych produktov od zdravších a spokojnejších hospodárskych zvierat je aj podporovanie formou nákupu z fariem označených ekologickým poľnohospodársvom, teda značkou BIO, nutné pre overenie pravosti názvu je, aby produkt bol označený aj logom ekologického poľnohospodárstva a príslušným logom inšpekcie, ktorá kontroluje dodržiavanie pravidiel ekologického poľnohospodárstva daného subjektu.

V ekologickom poľnohospodárstve je veľká snaha o zabezpečenie čo najlepšieho wellfare pre zvieratá – je im napríklad zabezpečený voľný pohyb na pasienkoch s prístreškami, vodná hydina musí mať k dispozícii vodnú plochu, hrabavá hydina pôdu na voľné hrabanie, ošípané, teda prasiatka musia mať zabezpečené bahnisko a priestor na rytie v zemi,….. v chovnom priestore je dovolené mať len určitý počet zvierat, mláďatá hospodárskych zvierat nie sú skoro odtŕhané od ich matky (studený odchov, kŕmenie umelým mliekom),…

Hospodárskym zvieratám v ekologickom poľnohospodárstve nesmú byť zbytočne podávané komerčné liečivá (hormóny rastu, antibiotiká, umelá strava). V prípade, ak je to z hľadiska zlého zdravotného stavu zvieraťa nutné, nesmú byť produkty týchto zvierat určené na konzum….
Viac informácií nájdete tu: http://www.biospotrebitel.sk/ekologicke-polnohospodarstvo/ekologicke-polnohospodarstvo-slovensko.htm

V Malkia Parku máme tiež zástupcov hospodárskych zvierat: sú nimi ovce, kozy, lamy, husi, kačice, sliepky.

V Malkia Parku neslúžia na konzum, slúžia “len“ ako “domáci miláčikovia“.
Deti sa na nich môžu prísť pozrieť do “Krajinky – priestoru pri kopytníkoch“ celkom zblízka.

Môžu sa ich dotknúť, pohladkať ich, nakŕmiť špeciálnou potravou, vidia, že tieto zvieratká sú spokojné a šťastné, zistia, aký životný priestor je pre nich potrebný.

Mnohé mestské deti majú takto zriedkavú možnosť niekedy aj po prvý krát stretnúť hospodárske zvieratká, ktoré sa v minulosti bežne nachádzali v blízkosti ľudí.

V Malkia Parku veríme, že ak si dieťa, alebo aj dospelý  vytvorí vzťah k akémukoľvek zvieratku, bude mať väčší záujem chrániť nielen zvieratká, ale aj prírodu ako celok 🙂 .

Príďte sa pokochať našimi zvieratkami, príďte navštíviť Malkia Park.
Tešíme sa na Vás.