Európsky deň netopierov - 10. september

Európsky deň netopierov – 10. september

Cieľom Európskeho dňa netopierov (10. september) je upriamiť pozornosť na dôležitú úlohu netopierov v jednotlivých ekosystémoch, informovať o ich spôsobe živote a prekonať strach a predsudky ľudí, ktoré pramenia hlavne z nevedomosti. Čo teda o nich vieme? A aké sú najväčšie mýty o netopieroch?

Netopiere sa rady zamotávajú do vlasov

Nie je to pravda. Netopiere sa ľuďom vyhýbajú. V tme sa orientujú veľmi dobre využívaním echolokácie- vysielajú v pravidelných intervaloch vysokofrekvenčné zvuky a počúvajú ich ozvenu odrážajúcu sa od okolitých predmetov. Pre ľudské ucho sú tieto ultrazvukové vlny len ťažko rozpoznateľné.

Netopiere pijú krv

Je aj nie je to pravda. Netopiere rozhodne nie sú krvilačné živočíchy. Tie žijúce na našom území sa živia výhradne hmyzom či drobnými bezstavovcami. V oblastiach Latinskej Ameriky však nájdeme druhy netopierov, ktoré sa živia krvou väčších cicavcov, najmä dobytka. Pre človeka však nepredstavujú nebezpečenstvo.

Sú najväčším lietajúcim cicavcom

Je to pravda. V minulosti boli mylne považované za vtáky, či lietajúce hlodavce, pravdou však je, že sú to jediné cicavce na svete schopné aktívneho letu.

Netopiere pomáhajú pri opeľovaní rastlín

Je to pravda. Druhy živiace sa nektárom z rastlín sú významní opeľovači a opeľujú viac ako 750 rôznych druhov rastlín (napr. agáve).

Netopiere sú slepé

Nie je to pravda. Aj keď na orientáciu používajú väčšinou zvuk a ich zrak je slabší, netopiere pomerne dobre vidia napr. aj v šere.

Netopiere sú ohrozeným druhom

Je to pravda. Aj keď sa môže zdať, že ich vidíme často lietať počas stmievania a nachádzame na povalách starých domov, netopiere patria medzi silne ohrozené druhy. Ich populácia sa každým rokom zmenšuje najmä kvôli znižovaniu lovných, úkrytových a reprodukčných biotopov, pomalému rozmnožovaniu a veľkej citlivosti na zmeny vplyvom ľudskej aktivity.

Netopiere prenášajú besnotu

Je to pravda, ale besnotu prenášajú podobne, ako iné voľne žijúce zvieratá. Podľa najnovších výskumov iba 1 % netopierov má besnotu, a tak pravdepodobnosť, že sa nekazíte, je nízka. Odporúča sa netopierov nechytať bez ochranných rukavíc, keďže v prípade ohrozenia sa bránia práve pohryznutím. V tomto prípade okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Vedeli ste, že…

  • netopiere žijú na všetkých kontinentoch sveta, okrem Antarktídy?
  • najstarší dosiaľ nájdený netopier mal 41 rokov?
  • priemerný netopier dokáže skonzumovať až 600 kusov hmyzu za hodinu?
  • niektoré druhy netopierov môžu dosiahnuť rýchlosť letu až 50 km/h?
  • v Číne, Japonsku, ale aj na Kube považujú netopiera za symbol šťastia?

Dohoda o ochrane európskych populácií netopierov

Na Slovensku sa vyskytuje 28 druhov netopierov, ktoré sú všetky zákonom chránené. V roku 1991 nadobudla účinnosť Dohoda o ochrane netopierov v Európe, ktorú podpísalo 37 štátov a v roku 1998 sa zmluvnou stranou stala aj Slovenská republika. Cieľom dohody je zjednotenie postupov ochrany a výskumu všetkých 51 druhov netopierov žijúcich v Európe, a to prostredníctvom legislatívy, vzdelávania, opatrení a medzinárodnej spolupráce s členskými štátmi, či s inými organizáciami.

Zdroj: SAŽP

Netopiere patria k silne ohrozeným druhom s klesajúcim trendom početnosti populácií v mnohých európskych krajinách a to najmä pre ich odkázanosť na špecifické typy stanovíšť a citlivosť na všetky aktivity realizované na ich stanovištiach.

Dohoda o ochrane netopierov v Európe

Dohoda o ochrane európskych populácií netopierov (Agreement on the Conservation of Populations of European Bats, EUROBATS) nadobudla platnosť v roku 1994. Doteraz k tejto dohode pristúpilo celkom 38 štátov. Slovenská republika sa stala zmluvnou stranou dohody v roku 1998.

Dohoda o netopieroch má za cieľ chrániť všetkých 51 druhov európskych netopierov prostredníctvom legislatívy, vzdelávania, opatrení a medzinárodnej spolupráce medzi členskými štátmi, či s inými organizáciami.
EUROBATS sa nezameriava len na druhovú ochranu, ale rovnakú dôležitosť prikladá aj ochrane ich biotopov, vhodnému manažmentu ľudských aktivít, výskumu ich populácií a monitoringu.

Dohoda poskytuje rámec spolupráce na ochranu netopierov v celej Európe, aj severnej Afrike a na Blízkom východe, keďže niektoré z európskych populácií využívajú počas svojho životného cyklu aj lokality, ktoré sa nachádzajú mimo európskeho kontinentu, čím sa zdôrazňuje medzinárodný charakter tejto dohody.

Slovensko a ochrana netopierov

Všetky druhy našich netopierov sú chránené zákonom č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov. Slovensko ako členský štát Európskej únie zabezpečuje ochranu netopierov aj v zmysle tzv. smernice o biotopoch (Smernica Rady Európskych spoločenstiev č. 92/43/EHS o ochrane biotopov, voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín), v rámci ktorej sú prísne chránené všetky druhy netopierov a pre 10 druhov netopierov sa majú vyhlasovať chránené územia európskeho významu v záujme zabezpečenia ich ochrany.

Čo urobiť pri nádejní netopiera

V prípade nálezu netopiera ho neodstraňujte z jeho úkrytu, nemanipulujte s ním, nerušte ho, ak ide o zimujúceho jedinca, nechajte ho samého odletieť z interiéru, ak je zranený uložte ho do škatule s handrou a plytkou miskou vody. V každom prípade, ak ide aj o uhynutého jedinca, obráťte sa na:

  • Štátnu ochranu prírody SR, ktorá zabezpečuje aktivity a činnosti súvisiace s výskumom a ochranou netopierov na Slovensku, vrátane Slovenskej správy jaskýň
  • Spoločnosť pre ochranu netopierov na Slovensku (SON) – Netopiere v núdzi, poradenstvo a rehabilitácia
  • príslušný okresný úrad životného prostredia
  • inú odbornú organizáciu v okolí, múzeum, Slovenskú ornitologickú spoločnosť/BirdLife Slovensko
    Dôležitá je spolupráca, kedy je potrebné aj na diaľku dodržiavať pokyny odborníkov a informovať ich o vývoji situácie. Vďaka spolupráci sa predchádza zbytočným úhynom chránených živočíchov.

Druhy netopierov nachádzané v bytových domoch

Presun netopierov do ľudských sídlisk je zapríčinený dlhodobým odstraňovaním starých stromov, ktoré poskytovali úkryty pre vtáky aj netopiere. Netopiere pôvodne využívajúce hlavne stromové dutiny sa v súčasnosti špecializujú na úkryty vo vyšších budovách na sídliskách. Nachádzané sú viaceré druhy, napríklad:

  • raniak hrdzavý (Nyctalus noctula)
  • večernica hvízdavá (Pipistrellus pipistrellus)
  • večernica tmavá (Vespertilio murinus)
  • večernica pozdná (Eptesicus serotinus)
  • večernica Saviho (Hypsugo savii)
  • netopier veľkouchý  (Myotis bechsteinii
  • netopier Brandtov (Myotis brandtii)
  • netopier veľký (Myotis myotis)
  • netopier fúzatý (Myotis mystacinus)
  • ucháč sivý (Plecotus austriacus)

Zdroje a užitočné linky: