Pochod Praha - Prčice, 17. apríl

Pochod Praha – Prčice, 17. apríl
Prvý ročník sa uskutočnil 17. apríla 1966 a trasa z Prahy merala 65 km (100 000 českých lakťov:) ).

Pochod Praha-Prčice je najznámejší organizovaný turistický a diaľkový pochod v Českej republike s cieľom v stredočeskom mestečku Prčice. 


Historická veta:
Na založení turistického pochodu v roku 1966 sa podieľali Jiří Dvořák, hlavný redaktor časopisu Turista, Karel Kulle a miestny rodák a propagátor športu Stanislav Rataj. Trasu údajne inšpirovala pani Běla Dvořáková, ktorá zakladateľom pochodu, márne hľadajúcim atraktívny cieľ vo vzdialenosti okolo 70 kilometrov od Prahy, aby sa trasa dala ujsť za denného svetla, povedala: „Je čas na obed, bežte s tým už do Prčic!“


Pochod nesie názov podľa najdlhšej varianty trasy začínajúcej v Prahe. 
Pochod sa koná od roku 1966 až doteraz, obvykle tretiu sobotu v máji.
Pochod získaval na obľúbenosti a každoročne sa ho zúčastňuje stále viac a viac účastníkov.


Ako suvenír v cieli dostane každý došlý pochodník tradičný „Prčický škrpál“, nazývaný vďaka svojej podobe „topánka“ a Tatranku, od roku 2014 Horalku.

Ak by ste sa samostatne chceli pešo prejsť z Malkia Parku do ZOO Praha, trvalo by Vám to (podľa google máp) bez oddychu celé 4 dni, pretože je to cca 380 km:).
Ak by Vás však lákal ZOO poznávací maratónik za pomoci dopravných prostriedkov, na trase Malkia Park smer ZOO Praha si môžete naplánovať niekoľko viac-či menej priamej trase vzdialených ZOO zastávok.


Napríklad, druhú najstaršiu ZOO na Slovensku - ZOO Bratislava, alebo u moravských susedov ZOO Brno (mesto Brno je rozlohou a počtom obyvateľstva druhým najväčším českým mestom a bývalým hlavným mestom Moravy).

Exotické safari v Českej republike pripomína Safari Park Dvůr Králové, odkiaľ máme v Malkia Parku napríklad mediara svetlochrbtého Bertíka, alebo svorku psov hyenovitých.psy hyenovité, autor: Angelika Tomečková


Skupinku hyen škvrnitých sme si zase doviezli vďaka spolupráci s krásnou českou zoologickou záhradou ZOO Na Hrádečku.

Jednou z najmladších českých ZOO je ZOO Hodonín,
Zvieratká rozdelené podľa kontinentov nájdete v ZOO Jihlava.

Vo finále ZOO Praha, je jednou z 10tich najkrajších ZOO na svete. 
Novinkou je pavilón goril, Rezervace Dja, kde sa v roku 2024 narodilo už druhé mláďatko gorily nížinnej.

Do ZOO Praha by mala 11. 5. 2024 zavítať svetoznáma primatologička Jane Goodallová, ktorá tento rok, 3. apríla, oslávila 90 rokov a práve v Rezervácii Dja v ZOO Praha by mala 11. 5. 2024 pokrstiť najmladšieho člena rodiny goríl nížinných.

Pre svoje zdravie, kondíciu a zážitky nemusíte nutne prejsť 65 km pochod, stačí, keď si nenáročnou vychádzkou spríjemníte voľný deň  - napríklad návštevou najmladšej, ale modernej ZOO na Slovensku, návštevou Malkia Parku, kde sa snažíme zvieratkám poskytnúť čo najprirodzenejšie podmienky pre život.

Malkia Park má ako jediná ZOO na Slovensku aj rozsiahly Safari výbeh, s rozlohou 7000 m2, kam je každý deň pustená jedna skupina šeliem (ktoré majú výbehy okolo Safari výbehu). 
Keďže sú v Safari výbehu stromy, kríky, vysoká tráva, prírodné jazero, skaly aj palandy, pre zvieratá je to úžasný pocit slobody a bezpečného pohybu, takmer ako vo voľnej prírode.

Návštevu Malkia Parku si môžete spestriť rôznymi zážitkovými balíkmi.
Napríklad nakŕmiť si za asistencie a bezpečne napríklad leva, alebo za pomoci ošetrovateľa šeliem zažiť tréning hyen škvrnitých nie je žiadny problém.
Príďte sa o tom presvedčiť.

AK chcete zároveň urobiť niečo pre svoju kondíciu a na cestovanie použiť ekologický dopravný prostriedok - teda vlak, opäť máme riešenie. 
Priamo k bránam Malkia Parku totiž nejde autobus, ani vlak.
Vlaková stanica je však v dedinke Orechová Potôň a Malkia Park je od vlakovej stanice vzdialený 4 km po rovine, čo je cca hodinka chôdze:).
Tešíme sa na Vás.