Medzinárodný deň programátorov - 7. január

Medzinárodný deň programátorov – 7. január
medzinarodny den programatorov

Mohlo by sa zdať, že je to povolanie, ktoré nemá nič spoločné s Malkia Parkom, ale opak je pravdou.
Veď aj túto webovú stránku, kde sa dozvedáte všetko o Malkia Parku, tvorili (spolu s ostatnými členmi Malkia Park tímu) práve programátori.

Aj vďaka nim viete uhradiť platbu za adopciu, príspevok, kúpiť si tovar cez eshop a vstupenky online…

A čo si možno neuvedomujeme, aj vďaka programátorom vedia byť aj zoologické záhrady “zelenšie“.

Pútavé a jednoduché aplikácie, QR kódy,.. dokážu úspešne nahradiť tisícky kusov tlačených máp, letákov, publikácií. Aj programátori teda pomáhajú vytvoriť svet “zero-waste“ a “natur-friendly“.

 

Vytvorením aplikácií doplnených o interaktívne funkcie, vedia aj zoologické záhrady, či parky so zvieratami prepojiť zážitok z fyzickej návštevy zoo s online funkciami aplikácie.

Súčasťou takýchto aplikácií môžu byť vzdelávacie, zábavné prvky, mapy, kvízy, zaujímavosti, puzzle, skladačky…

Programátorom nerobí problém vytvoriť interaktívne mapy zoo obohatené o popisy, príbehy, ale aj zvukové prejavy jednotlivých druhov zvierat chovaných v zoo.

Interaktívna mapa môže byť doplnená opisom nezazverených častí zoo: suvenírshopov, občerstvenia, alebo jednotlivých atrakcií, hospodárskych budov, záhradných prvkov, vegetácie,…

Aj v rámci edukatívnych podujatí pre verejnosť, ktoré vytvárajú vzdelávací pracovníci zoo s cieľom zábavným spôsobom vzdelávať návštevníkov, je možné prepojiť súťaže pre verejnosť s QR kódmi umiestnenými na rôznych miestach zoo.

Nájdením a nasnímaním QR kódu nájdu deti aj dospelí odpovede na súťažné otázky v kvíze.

U nás, v Malkia Parku sa táto aktivita na podujatí pre verejnosť: Deň šeliem v roku 2023 veľmi osvedčila –  hľadanie QR kódov so správnymi odpoveďami zaujalo rovnako deti, ako dospelých.

Vytvorením a sprístupnením takýchto aplikácií pre verejnosť je šanca zapojiť do návštev zoo širokú paletu návštevníkov.

Zvukové záznamy pri každom výbehu zvieratka, informačnom banneri, online mape priestoru by obohatilo a spestrilo návštevu zoo, priblížilo čarovný svet zvierat a prírody bežným užívateľom rôzneho veku, ale pomohlo by prekonať bariéry aj hendikepovaným (napríklad zrakovo postihnutým) návštevníkom.

Kliknite si na fotografiu leva a uvidíte, ako sa dorozumievajú naše levice v Malkia Parku:).