Medzinárodný deň medveďov, Deň pohybu ku zdraviu - 10. máj

Medzinárodný deň medveďov, Deň pohybu ku zdraviu – 10. máj

10. máj sa každoročne oslavuje ako Medzinárodný deň medveďov, ktorým sa zdôrazňuje dôležitosť ochrany týchto majestátnych zvierat a ich prírodných biotopov.

Medvede sú veľmi dôležitou súčasťou ekosystémov.

Svetový deň medveďov si kladie za cieľ zvýšiť povedomie o význame ochrany medveďov a ich prostredia a poukázať na problémy, ktorým medvede čelia.

Tieto problémy zahŕňajú nielen lov a odchyt, ale aj zmeny v krajine, kde medvede prirodzene žijú.

 

V poslednom období sa témy týkajúce sa medveďov dostali do čoraz väčšieho povedomia ľudí a rozdelili obyvateľov na dva protikladné tábory.

V mnohých kultúrach je medveď považovaný za symbol sily, múdrosti a nezávislosti.

 

Vo svete je známych niekoľko druhov medveďov.

Medzi najznámejšie druhy patria medveď biely (nazývaný aj polárny) a medveď hnedý.

Medveď hnedý má viacero poddruhov, z ktorých najväčší je medveď hnedý kodiak, ktorého živá hmotnosť samca môže dosiahnuť až 680kg.

 

Priemerná hmotnosť sa však odhaduje na cca 500kg, nakoľko behom roka značne kolíše. Samice sú výrazne menšie a ľahšie (až o 20-30%).

 

Najhoršiu povesť má medveď hnedý grizly, ktorý sa vyskytuje takmer v celej Severnej Amerike. V stoji dokáže merať až impozantných 2,44 metrov a dokáže uloviť aj veľkú korisť.

 

 

Medveď hnedý európsky je slovenskou najväčšou prirodzene sa vyskytujúcou šelmou.

 

Hmotnosť samca môže byť až 360 kg, čo je úctihodné, ale v porovnaní s jeho väčšími poddruhmi je pomerne malý. Medveď hnedý vo všeobecnosti je všežravec, ale v našich klimatických podmienkach až 60-80% jeho potravy tvorí rastlinná zložka.
Samice v dospelosti dosahujú od 150 do 250kg.

Ak nechcete stretnúť medveďa hnedého na potulkách lesmi, mali by ste, podľa odborníkov, dať o sebe vedieť.

Ideálne je vytvoriť si hrkálku – stačia kamienky v prázdnej plechovke, ktorú tak donesieme až domov, alebo plačúce, či kričiace ratolesti – medveď, aj medvedica s mláďatami sa Vám vraj radi odpracú z cesty.

Medvedici treba dať čas, aby stihla “presvedčiť” neposedné pobehujúce mláďatá okolo nej, aby sa spolu s ňou vzdialili z daného miesta.

Ideálne je nezchádzať z turistických chodníkov, vyhýbať sa krovinám, netúlať sa po lesoch po zotmení.

 

V Malkia Parku máme taktiež medvede hnedé eurázijské.

Naše samice medveďov Trudy a Hildegard patria jednoznačne k menším jedincom.

Už na prvý pohľad je zjavné, že ich veľkosť nemôže konkurovať voľne žijúcim medveďom. Trudy sa narodila v roku 1992 a Hildegarda v roku 1985 a u nás v Malkia parku si užívajú zaslúžený dôchodok po dlhoročnom vystupovaní v cirkuse.

 

10. máj je tiež v kalendári zapísaný ako Svetový deň pohybom ku zdraviu.

Preto vás srdečne pozývame osláviť ho krásnou prechádzkou po našom parku.

Môžete tak spojiť zdravý pohyb po čerstvom vzduchu s bezpečným sledovaním šeliem, a podporiť nás v našej myšlienke záchrany, ochrany druhov a poskytovania čo najlepších životných podmienok všetkým našim šelmám.

Prajeme Vám bezpečný a zdravý pohyb:)