Medzinárodný deň leoparda obláčikového - 4. august

Medzinárodný deň leoparda obláčikového – 4. august

Dňa 4. augusta oslavujeme Medzinárodný deň leoparda obláčikového, vzácneho a ohrozeného druhu, ktorý sa vyskytuje v oblastiach Ázie. V zoo Malkia Park sme hrdí na to, že sme domovom pre dvoch jedincov tohto vzácneho leoparda – samca Obláčika a samicu Cattleyu.

 

Starostlivosť o leopardy obláčikové v zajatí je náročná úloha, ktorú sme sa zaviazali splniť. Ku našim zverencom pristupujeme s čo najväčšou starostlivosťou a odbornosťou. Naši zverenci majú k dispozícii priestorné a dobre upravené výbehy, ktoré im poskytujú podnety a možnosť prejaviť ich prirodzené správanie. Zároveň im poskytujeme výživu zodpovedajúcu ich potrebám a pravidelné veterinárne kontroly, aby sme zabezpečili ich zdravie a blaho.

 

Leopard obláčikový (Neofelis nebulosa) je charakteristický svojou krásnou srsťou s typickým vzorom pripomínajúcim oblaky. Táto kožušina mu poskytuje skvelé maskovanie v jeho prirodzenom prostredí. Leopardy obláčikové sú známe svojou adaptabilitou na rôzne prostredia, ako sú dažďové pralesy, horské oblasti aj bambusové háje. Avšak kvôli potrebe pomerne veľkého teritória, neznášanlivosti voči ostatným svojho druhu, ale hlavne odlesňovaniu, pytliactvu a stratám prirodzeného prostredia sa leopard obláčikový ocitá na pokraji vyhynutia. 

 

Napríklad čím je leopard obláčikový taký jedinečný?

 

  • Leopard obláčikový je najmenšou veľkou mačkovitou šelmou. 

 

  • Vďaka prispôsobeniu jeho panvových končatín, dokáže zliezť zo stromu hlavou nadol. Toto správanie je bežné u medvedíka čistotného, ale je veľkou raritou pri mačkovitých šelmách. Bolo dokonca pozorované správanie, kedy leopard obláčikový “visí” za svoje panvové končatiny, čo mu umožňuje hrudníkovými končatinami chytiť korisť.

 

  • Je veľmi obratným lovcom v korunách stromov. Medzi stromami či prípadne z konára na konár dokáže preskočiť až vzdialenosť 4,5 metra.

 

  • Má úplne skostnatenú jazylku, čo znamená, že nemôže revať ako veľké mačkovité šelmy, ale môže vrčať a priasť podobne ako mačka domáca.

 

  • Chvost tohto zvieraťa je rovnako dlhý ako jeho telo. Pomáha mu pri rovnováhe.

 

  • Má najväčšie očné zuby v pomere k lebke zo všetkých mačkovitých šeliem. Dosahujú až 5 cm. Sibírsky tiger má síce najdlhšie očné zuby (až 7,5 cm), ale hmotnostne aj veľkosťou leoparda obláčikového ohromne prevyšuje. Kým leopard obláčikový dosahuje hmotnosť zhruba 20 kg, tiger sibírsky môže mať aj 250 kg.

 

  • Svoju tlamu dokáže otvoriť bez väčších problémov až do 100 stupňov. 

 

Medzinárodný deň leoparda oblačného je pokusom zvýšiť povedomie o leopardoch obláčikových v zajatí aj vo voľnej prírode. Iniciátormi sú Lauren Amos a Dan Kemp, dvaja chovatelia šeliem z Howletts Wild Animal Park a Aspinall Foundation v Kente v Anglicku, ktorí denne pracujú s týmto plachým a fascinujúcim druhom.

 

Prvýkrát bol tento deň oslávený v roku 2018 a súčasťou úvodného podujatia boli rozhovory, prehliadky aj aktivity pre všetky vekové kategórie v Howletts Park v Kente. Našťastie pre leopardy obláčikové však tento deň dnes neexistuje len v Kente, ale oslavy zasiahli najprv aj zoologické záhrady v USA a Ázii a postupne sa rozšírili do celého sveta.

 

Medzinárodný deň leoparda obláčikového je dôležitým okamihom na to, aby sme si uvedomili krehkosť a jedinečnosť prírodného dedičstva, ktoré máme povinnosť chrániť. V Malkia Parku sme odhodlaní pokračovať v našom úsilí o ochranu všetkých zvierat a ich prirodzeného prostredia, a tiež o osvetu a povedomie verejnosti o tejto úžasnej druhovej rozmanitosti.