Buďme k zvieratám ľudskejší!
Zistite viac prečo a ako pomáhame zvieratám
Staráme sa o 282 jedincov
ZOO je otvorená takmer počas celého roka
Nahliadnite ako to u nás vyzerá a čo sa u nás deje
Zistite viac o našich zverencoch
Cez víkendy a sviatky
Nenecháme Vás hladných
Myslíme na všetkých, aj na tých najmenších
Naša ZOO žije stále niečím novým
14. decembra každý rok svet oslavuje Deň opíc, neoficiálny sviatok zasvätený inteligentným zvieratám, s ktorými zdieľame tento svet.
Deň opíc vznikol v roku 2000, keď vtedajší študent umenia Casey Sorrow zo žartu označil 14. december v kalendári svojho spolužiaka Erica Milikina ako Opičí deň. Tento deň oslávili spolu s ďalšími študentmi, maľovali obrazy s opičou tématikou, niektorí sa prezliekli do kostýmov… Deň opíc bol čoraz populárnejší a dnes je propagovaný mnohými organizáciami ako napríklad zoologické záhrady, múzeá, galérie, či ochranármi prírody a jej podporovateľmi.
Malkia Park v Orechovej Potôni je domovom mnohých druhov opíc, vrátane gibonov bielorukých, malp hnedých, mačiakov zelených, lemurov vari, lemurov kata a kosmáčov bielofúzych. Každý druh a dokonca každý jedinec má svoje špecifické vlastnosti a správanie, čo nám dáva možnosť každý deň bližšie spoznávať fascinujúci svet opíc. Najmä naši najmenší návštevníci často trávia najviac času práve pri výbehoch opíc. Opice sú takmer stále v pohybe, niečo vymýšľajú, návštevníci ich zaujímajú… Človek môže pri výbehoch stráviť hodiny a stále bude čo pozorovať.
Teraz si trochu predstavíme niektoré nami chované druhy.
Gibony bieloruké
Gibony žijú v monogamných zväzkoch, čo znamená, že žijú so svojím partnerom celý život. Avšak, pozoruhodné je ich správanie, kedy jeden z partnerov môže na krátku dobu opustiť svoju rodinu, splodiť potomka v inej skupine a potom sa vrátiť k svojmu pôvodnému partnerovi, akoby sa ani nič nestalo.
Každá opica má svoju povahu a aj pri našich gibonoch je to zjavné. Kým Klaudia je tá pokojnejšia a trpezlivejšia, Luiko chce byť pri všetkom ako prvý a často a rád vyvádza. Pokiaľ sa mu niečo nepáči, dá to ošetrovateľom hlasne najavo.
Malpy hnedé
Tieto inteligentné opice sú schopné používať nástroje druhého rádu, čo znamená, že vytvárajú nástroje na získanie iných nástrojov – jasné znamenie ich komplexnej mysle. Johny, Chicco a Gita majú veľmi radi enrichmenty – hračky, ktorými obohacujeme ich prostredie. Nepohrdnú ani otváraním kokosového orecha. Toto správanie niekedy demonštruujeme aj na doobedných komentovaných kŕmeniach, kedy ich návštevníci môžu pri tomto rozbíjaní vidieť. Taktiež podporujeme aj ich prirodzené natieranie sa aromatickými rastlinami proti parazitom. U nás síce túto procedúru nepotrebujú, ale poskytujeme im na zachovanie aj ukážku tohto správania jarnú cibuľku.
Mačiaky zelené
Mladé mačiaky používajú svoj dlhý chvost ako piatu končatinu, čím sa udržiavajú na tele svojej matky. S rastúcim vekom sa táto schopnosť stráca, ale dlhý chvost im ďalej slúži ako “kormidlo” a pomáha im udržiavať rovnováhu pri rýchlom presune.
Lemury vari a kata
Lemurov žije na Madagaskare až 99 druhov. Lemury sú endemitmi Madagaskaru, pričom až 90% všetkých rastlín a živočíchov na Madagaskare sú endemity. Endemitom je zviera alebo rastlina, ktorá sa vyskytuje iba na konkrétnom území. Aj vďaka tejto obsadenosti fauny a flóry je Madagaskar taký jedinečný.
Kosmáče bielofúze
Zabudnúť nesmieme ani na naše kosmáče. Sú to veľmi šikovné malé opičky obývajúce výbeh malej opičiarne spoločne s leňochmi Sofiou a Sidom a leguánom Leom. Kosmáče sú skutočne rýchle tvory, pričom ich pozorovanie pri leňochoch človeku dáva pocit, že sú ešte rýchlejšie.
Opice sú súčasťou nášho sveta.
Okrem ich jedinečných vlastností a správania je dôležité pamätať na dôležitosť ich ochrany. Ochrana opíc a ich prírodných habitatov je zásadná pre udržanie ekologických rovnováh a biodiverzity na našej planéte. Deň opíc je príležitosťou na to, aby sme si pripomenuli dôležitosť opíc a ich miesto v našom svete. Môžeme sa dozvedieť viac o rôznych druhoch opíc a o tom, ako ich môžeme chrániť.