Deň obliekania zvieracích miláčikov - 14. január

Deň obliekania zvieracích miláčikov – 14. január
den obliekania domacich milacikov

Psy oblečené do slušivých kabátikov si nie raz vyslúžia úškrn.

Prečo si úškrn nevyslúžime my – ľudia, keď sa chránime pred nepriaznivým počasím vhodným oblečením a obuvou?

 

Obliekanie psíkov do vestičiek a pršiplášťov nie je len módnym výstrelkom.

Dôvodom často býva zdravotný stav, vek, alebo špecifická voľnočasová aktivita domáceho miláčika.

Mnoho majiteľov psov si láme v zimných mesiacoch – najmä v mrazivom, či sychravom období hlavu: keď je môj pes väčšinu dňa vo vykurovanom byte, alebo v dome, neublíži mu pobyt vonku v mraze, alebo v lejaku?

oblečenie pre psov

 

Ak váhate, nechajte si poradiť u veterinára, ktorý sa o Vášho psíka stará.

Výber vhodného kabátika, či pršiplášťa pre Vášho psíka potom konzultujte s chovateľmi psov, so psíčkarmi a v obchode pre zvieratá.

Dnes už sú na predaj rôzne druhy, vzory a farebné rázy oblečenia pre domácich miláčikov a aj tie neraz podliehajú módnym trendom. Oblečenie pre zvieratko sa neraz zároveň stáva módnym doplnkom jeho majiteľa.

Podľa čoho sa teda rozhodovať, či môj pes potrebuje oblečenie?

 1. Zdravotný stav – jeden z najdôležitejších faktorov, ktorý treba brať do úvahy bez ohľadu na veľkosť či typ psa, je aktuálne zdravie domáceho miláčika. Týka sa to najmä chorôb pohybového aparátu, ochorení chrbtice, poúrazových a pooperačných stavov psa…
 2. Vek – potrebu chrániť pred chladným počasím budú mať predovšetkým psí seniori a šteniatka, ktoré si ešte nedokážu regulovať telesné teplo tak efektívne ako dospelí jedinci.
 3. Srsť – kabátik, alebo zateplený pršiplášť určite ocenia krátkosrsté psy bez podsady.
 4. Šport – aj v tomto prípade, keď psík čaká pred športovým výkonom – flyball, agility – v boxe, by mali majitelia psov venovať čas ich zahriatiu pred výkonom a taktiež vykráčaniu po absolvovaní závodu či tréningu.
 5. Poveternostné podmienky – sychravý studený dážď, mrazivé počasie, severný vietor…. to všetko sú faktory, pre ktoré zvažujeme oblečenia pre psieho parťáka, ak sa vyberieme na venčenie z vykurovaného bytu.Samozrejme, psíkovi, ktorý sa vonku v chladnom počasí nehýbe (sedí, alebo leží na studenej zemi), kým sa  teplúčko oblečení majitelia spolu vyrozprávajú bude väčšia zima, ako psíkom, ktorí sa so svojimi majiteľmi počas vychádzky sústavne hýbu.Pršiplásť pre psa počas vychádzky v lejakoch nám zároveň pomôže predísť otriasaniu psa od hektolitrov vody pred dverami bytu.
 6. Súčasťou zimnej bezpečnostnej údržby chodníkov a ciest sú posypy soľou – ako prevencia šmykov, pádov a zranení ľudí. Psom však posypová soľ vadí – poškodzuje im labky, preto je základom psovi umyť po príchode z vychádzky labky studenou vodou, prípadne ich inak ošetriť.
  Dôležité je tiež zabrániť psovi, aby si soľ z labiek olizoval a konzumoval.
  Ako prevencia pred zasolenými labkami sú špeciálne návleky – ochranné papučky na labky štvornožcov. Tieto ochranné návleky sú taktiež dôležitou súčasťou pooperačných vychádzok, alebo pre psíkov so zraneniami vankúšikov labiek.

  ochranné návleky na labky
  ochranné papučky na labky

  Ochranné návleky/papučky majú využitie aj pri práci záchranárskych, policajných, či saňových psov.
  Taktiež môžu byť doplnkom psa pri pohybe zimnou prírodou – ako ochrana labiek pred ostrým ľadom.

   

 

Výber oblečenia pre psa podlieha rovnakým kritériám, ako výber oblečenia pre nás -ľudí.

Kabátik, pršiplášť, postroj nesmie byť úzky, ani príliš veľký, aby psa neobmedzoval v pohybe a mal by byť príjemný na nosenie.
Keďže je pre zimné obdobie typická stále prítomná tmúca tma na prechádzkach, mal by obsahovať reflexné prvky a možnosť pripevniť svetielko.

 

Estetické hľadisko oblečenia – farba, vzory, trblietky, nápisy.. je už len príjemným bonusom.

Oblečenie pre zvieratá je neraz rovnako elegantné a štýlové, ako odevy pre ľudí.
Obojky, postroje, alebo slušivé oblečenie pre psov ponúkajú aj módne značky.

 

Psíci nie sú jediné stvorenia zo zvieracej ríše, ktorých zvykneme chrániť pred nepriazňou počasia.
Nie je zvláštnosťou „dekovanie koní“, keď príde spotený a rozohriaty kôň z vychádzky, alebo po športovom výkone.

Staršie kone a kone so zdravotnými problémami sú vo vonkajších výbehoch v chladných mesiacoch taktiež v slušivých kabátikoch.
Tenké prehozy a sieťky na uši, hlavu, oči chránia koňa pred doterným bodavým hmyzom v letnom období.

Deň obliekania zvieracích miláčikov
ochranná deka pre kone

 

Zvláštnosťou už nie sú ani „kabátiky“ pre vtáctvo – napríklad exotické papagáje, prípadne aj domáca hydina, ktorí prišli z nejakého dôvodu o ochranné perie, zabezpečujúce tepelnú a vodeodolnú izoláciu majú kabátikmi komfort zabezpečený a nemusia sa triasť zimou.

kabátik pre papagája bez peria
kabátik pre papagája bez peria

 

Zvedavú hydinu, chovanú vo voľných výbehoch v blízkosti ciest, ak je navyše obdarená duchom aktívneho zvedavého turistu, možno už tiež ochrániť reflexnými prvkami na veste.

 

 

Milovníci mačiek nemusia smútiť.
Aj keď mačky na vodítku stretávame na vychádzkach zatiaľ len zriedkavo, mnoho majiteľov mačiek zvažuje aj tento spôsob zlepšenia welfaru života mačky v dome alebo v byte.

prechádzky s mačkou
prechádzky s mačkou

 

Mačky milujú pobyt vonku, radi sledujú okolie z bezpečia, radi získavajú nové podnety, preskúmavajú nové pachy, aj keď sú omnoho plachejšie, ostražitejšie a opatrnejšie ako psy.

Mnohí majitelia mačiek majú strach pustiť von mačku bez dozoru – boja sa, že ju zrazí auto, usmrtí pes, že ju napadnú teritoriálne cudzie mačky, alebo že sa mačka zatúla a stratí, alebo si ju niekto cudzí privlastní.

Snahou je teda zvyknúť mačku na pobyt vonku spolu s majiteľom, kedy má mačka špeciálny postroj a vodítko.

 

 

Ak by sme si mysleli, že zvieratá budú z oblečenia rovnako nadšené ako my, ich starostliví majitelia, asi budeme sklamaní.

Väčšina domácich miláčikov sa bude odevu chcieť zbaviť, nechcú sa v oblečení hýbať, ani ísť von, ľahajú, váľajú sa, snažia sa z neho vyprostiť, alebo odev roztrhať, zničiť.

Niektorí, aby nám urobili radosť, sa v parádnom outfite aj prejdú, no nerozumejú, čo sme si to vymysleli, prečo ich takto “trestáme“ a znemožňujeme im predošlý pohodový pohyb – táto otázka je jasne formulovaná v ich smutných očiach.

Preto, tak ako aj pri nosení obojka, postroja, alebo ohlávky, či náhubku, je dôležité ich na oblečenie postupne zvykať a spájať oblečenie s následnou vychádzkou, alebo inou odmenou.

Veríme, že sa pri váhaní o obliekaní vášho domáceho miláčika rozhodnete tak, aby bolo zvieratko spokojné a zdravé.

Prajeme Vám nádherné vychádzky, športové aktivity a spokojné spolunažívanie s Vašimi zvieracími parťákmi a kamarátmi.

 

 

PS: nie, zvieratká v Malkia Parku do kabátikov neobliekame, avšak aj vďaka Vám, našim podporovateľom sa levy, papagáje, surikaty, mangusty, chameleóny, korytnačky, leguány, zebra, fosa a mnoho ďalších našich zverencov, nemusia zimy, chladu a studeného dažďa báť.

Vnútorné priestory majú vykurované a môžu sa sami, kedykoľvek, rozhodnúť, či chcú byť vo vonkajšom výbehu, alebo vo vnútri. Dokonca aj naše kapybary v zime neláka studená voda jazera a radšej oddychujú vo vykurovanom domčeku.

Zvieratká, ktoré nie sú exotické a nepotrebujú vykurované priestory, majú v zimných mesiacoch vo vnútorných priestoroch vysokú vrstvu podstieľky a samozrejmosťou v zimnom období je aj úprava krmiva.

Príďte sa aj Vy presvedčiť, ako sa našim zvieratkám darí.
Zvieratká a celý tím Malkia Parku sa teší na Vašu návštevu.