Deň Afriky - 25. máj

Deň Afriky – 25. máj
Dňa 25. mája 2023 bude oslavovaný Deň Afriky. Tento deň pripomína významnú úlohu, ktorú má Afrika v medzinárodnom spoločenstve a vyzdvihuje bohatú kultúru a dedičstvo afrického kontinentu. Tento rok je Deň Afriky ešte o čosi významnejší, nakoľko si pripomíname 60. výročie vzniku Organizácie africkej jednoty (OUA).

Organizácia africkej jednoty (OUA), bola v roku 1963 založená s cieľom zjednotiť africké krajiny a zlepšiť spoluprácu medzi nimi.

Dnes má Africká únia, ktorá nahradila svojho predchodcu – Organizáciu africkej jednoty – 55 členských štátov a jej cieľom je podporovať hospodársky a sociálny rozvoj v Afrike, zlepšiť bezpečnosť a stabilitu v regióne a zabezpečiť lepšie vzdelanie a zdravotníctvo pre obyvateľov.

Deň Afriky je príležitosťou na oslavu kultúry, hudby, tancov, tradícií a iných prvkov, ktoré robia Afriku takým jedinečným miestom. Tento deň sa využíva aj na zvýšenie povedomia o problémoch, s ktorými sa Afrika stretáva, vrátane chudoby, chorôb a konfliktov. Osobitnú pozornosť treba venovať aj problematike rovnosti pohlaví, ktorá je v Afrike stále veľkým problémom.

Africké zvieratá sú súčasťou bohatej africkej kultúry a patria k najkrajším a najohromujúcejším zvieratám na svete.
Pre zoologické záhrady je tento deň príležitosťou na zvýšenie povedomia o ochrane afrických zvierat a ich prostredia, ale aj na oslávenie ich krásy a jedinečnosti.

V našom parku síce nenájdete africké symboly moci a sily: slony, pakone, ani žirafy, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou afrického prostredia, ale môžete sa pokochať kráľmi savany levmi púštnymi, vypočuť si dokonalé imitovanie papagájov sivých žako či nakŕmiť našu zebru Vilka.
Poďte si užiť Deň Afriky s africkými druhmi zvierat, ktoré sú bližšie, než si možno myslíte.