CIRKUSY SO ZVIERATAMI

CIRKUSY SO ZVIERATAMI
Milí cirkusanti, ste úžasne nadaní ľudia. Využite vaše schopnosti vo svôj prospech a vynechajte z toho zvieratá! Nezaslúžia si takýto osud v zajatí. Ľudia ocenia vašu kreativitu, akrobatické kúsky, ľudských šašov … a radi si prídu pozrieť vaše vystúpenia. ALE BEZ ZVIERAT! Vytvorte pre zvieratá oázu pokoja a kľudu, kde môžu byť samy sebou, kde môžu žiť plnohodnotný dôstojný život. Veľa šťastia vo vašej práci a skoré zobudenie sa do nového sveta, v ktorom zvieratá nežijú pre zábavu ľudstva. “Kým sa ostatní smejú, oni plačú!”

Je úplne jedno, z ktorých cirkusov sú zvieratá u nás v Malkia Parku (zdôrazňujeme nielen z cirkusov máme zvieratá), pretože žiadne tam nepatria. Nie sú to otroci a už vonkoncom nie klauni proti svojej vôli. Vie to už väčšina ľudstva na planéte a vo veľa krajinách vystupovanie s divožijúcimi zvieratami už aj zakázali.
Okrem malej klietky v ktorej žijú a v ktorej sa presúvajú, poznajú o trochu väčšiu manéž, kde sú nútené spolupracovať s človekom, kým vo voľnej prírode prechádzajú niekoľko kilometrov denne, ale samozrejme po svojich nohách/labkách a nie v prívese nejakého kamióna…
Možno nie v každom cirkuse je to také drsné ako na niektorých hrozných videách, ale tá drezúra je tam stále… Ako vychováva krotiteľ svoje šelmy sa väčšina ľudí nikdy naozaj nedozvie, ale pár videí, ktoré sa podarilo skrytým kamerám natočiť, veru nie je nič “ružové” pre nevinné stvorenie. Dokonca aj film “Voda pre slony” je natočený o cirkusovom živote a je na zaplakanie.
Šelma je prirodzene predátor a k tomu má prispôsobené telo, genetiku … všetko, a preto sa z neho nikdy nemôže stať “domáci maznáčik”/ mačka domáca. Ak aj nechce ublížiť, môže ublížiť, nakoľko má ostré zuby, pazúre, silné a mohutné telo. Mláďatá sú častokrát nasilu odtrhnuté od matky, len aby si zvykali na človeka, na sebeckého človeka, ktorý nedopraje pokojný život šelme so svojou matkou. Od útleho veku dostávajú okolo krku obojok (naše tigrice Sonju a Rani priniesli cirkusanti ako poslušných vycvičených psíkov), aby vedeli kto je pánom a sú potláčané ich prirodzené vlastnosti. Bitka je bežná vec, veď ako inak by dali najavo, že nemôže útočiť na človeka, a ak aj nie útočiť, a chce sa iba hrať, dostáva trest aby nepoužívala zuby a pazúry pri človeku. Väčšinou ich má šelma zabrúsené, aby neškrabala a pri najhoršom vyoperované. Pritom hrajú dosť dôležitú rolu v živote predátora, ktorými nielen si pomáhajú potravu uloviť, uchytiť, ale ich používajú aj pri obrane, jedení či značení svôjho teritória (levy radi vylezú aj na menšie stromy, ale k tomu tiež potrebujú svoje pazúry).
Biela tigrica Carmen bola cirkusantmi zneužívaná na hladkanie a fotenie od svojich dvoch mesiacov. Prišla s tak zabrúsenými pazúrikmi, že ledva vedela vyliezť na svoje drevené lehátko… ešte sme sa nestretli so šelmou, ktorá by nás nevedela poškrabať. Odkedy k nám prišla sme návštevníkom počas komentovaných kŕmení vysvetlovali, prečo nepodporujeme hladkanie a fotenie so šelmami, prečo nepatria do cirkusu a prečo je tigrica biela…
Ľuďom treba vysvetlovať, rozprávať o zvieratách a problematike vo zvieracej ríši nielen v zajatí, ale aj vo voľnej prírode. Vďaka človeku vyhynulo niekoľko druhov zvierat a veľa z nich stále patrí medzi ohrozené druhy. Ozajstná záchrana však prebieha vo voľnej prírode a nie v zajatí. Ak sa cirkusanti idú hrdiť tým, ako sa im darí rozmnožovať, tak je to viac než smutné, pretože ich nekonečné rozmnožovanie nikdy neovplyvní počet voľne žijúcich jedincov! Ovplyvní to akurát smutný život šeliem v zajatí (napríklad len v samotnej Amerike žije 3000 tigrov v zajatí kým vo voľnej prírode ich počet je len o necelých 1000 viac). Rozmnožujú ich len preto, aby mali ďalších “klaunov” do cirkusu. Je to smutné, ale žiaľ je to tak. Človek, ktorý sa trošku vyzná v šelmách, nemusí mať na to ani vysokú školu, vidí, čo je správne a čo nie. Stačí vychádzať z prirodzeného správania sa daného jedinca
Medveď hnedý prirodzene nekolobežkuje/nejazdí na mopede vo voľnej prírode, nechodí na jednom mieste stále dokola, ale naopak prejde niekoľko stoviek kilometrov. Je jedno v akom cirkuse bude väznený, STÁLE bude len KLAUNOM a OTROKOM, ktorý musí poslúchať človeka. A keď sa náhodou dostane z tohoto väzenia po “doslúžení”, už bude navždy poznačená jeho psychická aj fyzická stránka…

Pre nás sú VŠETKY ZVIERATÁ V MALKIA PARKU ZACHRÁNENÉ! Je úplne jedno, či sme ich z toho najhoršieho museli vykúpiť alebo nie. Dôležité je, že už nikomu nedovolíme, aby im bolo ubližované… tu by sme radi podotkli, že týranie neexistuje len fyzické, ale aj psychické.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa nás rozhodli podporovať doteraz, a aj tým, ktorí sa len rozhodnú. Robíme všetko najlepšie ako vieme a naďalej sa budeme snažiť všetko vylepšovať.

Tím Malkia Parku.